Minister Energii Krzysztof Tchórzewski już pracuje! Mimo natłoku prac organizacyjnych i związanych z trudną sytuacją górnictwa węglowego znalazł czas aby zająć się ustawami związanymi z OZE i efektywnością energetyczną.

W dniu 2 grudnia 2015 roku przekazał do Stałego Komitetu Rady Ministrów wykaz dokumentów, które powinny być przedmiotem jego prac. Na pierwszym miejscu, (odręcznie podkreślony!) jest projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii - KRM-10-90-15. Do pisma dołączony jest, w niezmienionej treści, projekt ustawy z dnia 24-08-2015 r. Brak zmian w projekcie rokuje nadzieje, że dalszy proces legislacyjny może być już bardzo szybki. Jedyny termin jaki wynika z ministerialnego pisma to data do której mogą być składane uwagi: 14-12-2015 r. Teoretycznie, a jak widać w ostatnich dniach również praktycznie, ciągnący się kilka lat proces legislacyjny może być zakończony jeszcze w tym roku!

W "niełaskę" nowego ministra popadł projekt ustawy o efektywności energetycznej - KRM-10-24-15, ponieważ cytując: "... powinien być przedmiotem prac Stałego Komitetu w wersji zmodyfikowanej...".

Powszechnie dostępna wersja tego projektu o numerze 1.23 na pewno wymagała poprawy z wielu powodów. Jednym z nich jest konieczność ogłoszenia przez Prezesa URE, zgodnie z dotychczasową ustawą, kolejnego przetargu na wybór przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, przy jednoczesnym braku podstaw prawnych do późniejszego wydania świadectw efektywności energetycznej. Inne artykuły ustawy nakazujące wykonanie przez duże przedsiębiorstwa obowiązkowych audytów energetycznych posiadały następujące wady:

  • nie określały precyzyjnie przedmiotu ani zakresu audytu,
  • nie nakazywały wydania odpowiedniego rozporządzenia w tym zakresie,
  • nie określały formy dokumentu przesyłanego od przedsiębiorcy do URE z informacjami o fakcie wykonania audytu i spodziewanych oszczędnościach energii,
  • nie określały żadnego sposobu weryfikacji danych o audycie przekazywanych do URE.

Przed zmianą rządu pojawiła się nowa wersja ustawy 1.24 (nieupubliczniona), która, wg wiedzy Audytoenerg tych kwestii nie rozstrzygała. Co nam przyniesie kolejna wersja? I jeszcze ważniejsze pytanie: kiedy zostanie uchwalona nowelizacja ustawy EE?

Na te pytania nie znamy jeszcze odpowiedzi. Ostatnio twórcy prawa zaskoczyli wszystkich umiejętnością przyspieszania procesu ustalania nowego prawa, może więc i w tym przypadku będziemy świadkami ekspresowej legislacji!

Jeśli jesteś zainteresowany zleceniem wykonania audytu energetycznego przedsiębiorstwa lub chciałbyś uzyskać więcej informacji na ten temat zadzwoń pod numer: 602231141

Dlaczego warto już teraz zlecić wykonanie audytu dowiesz się z artykułu: Obowiązkowy audyt przedsiębiorstwa po 05-12-2015

Dodatkowe informacje