Filtr
  • Boże Narodzenie 2022

  • Aterm 2020 już dostępny!

    Jest już możliwość pobrania programu Aterm2020 wersja 1.0.0.0, do audytów zgodny częściowo ze znowelizowaną Ustawa Termomodernizacyjną. Wersja ta umożliwia sporządzanie audytów energetycznych zgodnie z podstawowym zakresem Ustawy Termomodernizacyjnej z 2020 r., tj. bez fotowoltaiki i wzmocnienia wielkiej płyty. Rozszerzenia te pojawią się w programie na drodze automatycznych aktualizacji w najbliższych tygodniach. Wtedy też, do korzystania z kompletnej wersji Aterm 2020 konieczne będzie nabycie rozszerzenia licencji. Do tego czasu program działa na kluczach licencyjnych Aterm 2015.Program współpracuje z CERTO 2015 wersja 1.3.6.1. Obydwa programy pobierają się automatycznie przy uruchamianiu zainstalowanego wcześniej odpowiednio programu CERTO2015 i programu Aterm2015.

  • Programy CERTO2015 i Aterm2020

    Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska z Wrocławia informuje, że aktualizacji programów komputerowych CERTO i Aterm powinna zostać zakończona na początku września br. Liczne błędy w nowelizacji ustawy termomodernizacyjnej i sprzeczne informacje były przyczyną wydłużonego czasu aktualizacji oprogramowania. Również na początku września zaplanowane zostanie webinarium w sprawie wprowadzonych zmian. DOSTĘPNA JEST JUŻ AKTUALIZACJA PROGRAMU REMA2020. Dla aktualnych użytkowników REMA za niewielką dopłatą: 150 zł netto (184,50 zł brutto).

    Link do pełnej informacji o programie REMA2020

  • Zarządzanie zrównoważoną energią

    Audytoenerg poleca czterosemestralne studia magisterskie w nowej specjalności Zarządzanie zrównoważoną energią uruchamianej w Wydziale Zamiejscowym w Cieszynie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, w ramach projektu współfinansowanego przez UE. Studia zaczynają się 28 lutego 2018 roku.

    W programie studiów m.in.:

    • Wiedza z zakresu podstaw rozwoju gospodarki niskoemisyjnej w podmiotach publicznych i komercyjnych oraz możliwości wykorzystania różnych źródeł energii i jej dystrybucji, w tym m.in. odnawianych źródeł energii.
    • Wdrażanie rozwiązań materiałooszczędnych i energooszczędnych
    • Regulacje prawne z zakresu zarządzania i ochrony środowiska w obszarze gospodarki energetycznej.
    • Kształcenie praktycznych umiejętności analizy oraz oceny technicznych i środowiskowych sposobów wytwarzania energii i gospodarowania nimi.
    • Tworzenie audytów energetycznych.
    • Zastosowanie infrastruktury sprzętowej i programowej Smart grid.

    Więcej szczegółów na stronie:

    http://rekrutacja.wsb.edu.pl/specjalizacja/cieszyn/studia-ii-stopnia/techniczne/zarzadzanie-i-inzynieria-produkcji/zarzadzanie-zrownowazona-energia

  • Ostatni przetarg na białe cetfikaty

    Zgodnie z wielokrotnymi wcześniejszymi zapewnieniami Ministerstwa Energii Prezes URE ogłosił w dniu 21 września 2016 r ostatni przetarg umożliwiający pozyskanie białych certyfikatów za wdrożone przedsięwzięcia poprawiające efektywność energetyczną:

    Ogłoszenie Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nr 1/2016 w sprawie przetargu na wybór przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, za które można uzyskać świadectwa efektywności energetycznej

    Pragniemy przypomnieć, że od 01 października br. wchodzi w życie nowa ustawa o efektywności energetycznej pozwalająca na składanie wniosków na białe certyfikaty dotyczące tylko  planowanych przedsięwzięć poprawiających efektywność energetyczną. Nabór wniosków będzie odbywał się w sposób ciągły, bez przetargów.

  • Ustawa EE już w Sejmie

    Projekt nowej Ustawy o efektywności energetycznej opuścił już Rządowe Centrum Legislacyjne i w dniu 14-04-2016 r.jako druk nr 426 dotarł do Sejmu. W 4 dni później został skierowany do pierwszego czytania. Od kiedy zacznie obowiązywać przepis nakazujący wykonywanie audytów energetycznych przedsiębiorstw? Ponieważ najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się w dniach 27 - 29 kwietnia, zakładając uchwalenie bez poślizgów, akceptację Senatu w najszybszym terminie czyli ok. 10 maja, podpis Prezydenta, niezwłoczną publikację na stronie RCL oraz 30 dniowy okres vacatio legis przewidywana  data przypadnie na końcowe dni czerwca  2016 r. Oznacza to, że na wykonanie obowiązkowego audytu energetycznego każde duże przedsiębiorstwo będzie miało czas do czerwca 2017 roku. Dla tych co już zlecili wykonanie takiego opracowania, to wystarczająca ilość czasu. Natomiast dla podmiotów, których zarządy czekają z podjęciem decyzji na uchwalenie ustawy, czasu może zabraknąć. Stosunkowo mała liczba audytorów energetycznych obsługujących duże przedsiębiorstwa nie będzie w stanie wykonać w tak krótkim czasie ponad 2500 audytów.

    Jeśli interesuje Cię tematyka audytów energetycznych dużych przedsiębiorstw zadzwoń: 602231141.

  • Szkolenie z CERTO2015

    Stowarzyszenie Certyfikatorów i Audytorów Energetycznych z Krakowa organizuje warsztaty szkoleniowe w dniu 20.02.2016 r. (sobota) godz. 10.00-15.00 pod nazwą: Zajęcia ze sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej w programie komputerowym CERTO. Zajęcia zaczynają zapowiadany cykl szkoleń pozwalający w praktyczny sposób zapoznać się ze sporządzaniem świadectw energetycznych w różnych programach komputerowych. Aby uczestniczyć w szkoleniu należy wypełnić deklarację zgłoszeniową i dokonać odpowiedniej opłaty, szczegóły na stronie: http://www.certyfikatorzy.org.pl/szkolenia.php oraz przywieźć własny laptop z zainstalowaną pełną wersją programu CERTO2015 lub jego wersją demo. Link do ściągnięcia pliku instalacyjnego CERTO2015: http://www.cieplej.pl/soft/certo-2015/setup.exe

    Przed instalacją pierwszego programu z rodziny: CERTO, Aterm, REMa lub Optima należy zainstalowaći i uruchomić komponent Crystal Reports:

    - link dla Windowsa 32-bitowego:

    www.cieplej.pl/soft/certo-h/crystalreports10_5/CRRedist2008_x86.msi

    - link dla Windowsa 64-bitowego:

    www.cieplej.pl/soft/certo-h/crystalreports10_5/CRRedist2008_x64.msi

    a następnie należy rozpocząć instalację CERTO2015:

    www.cieplej.pl/soft/certo-2015/setup.exe

    W przypadku problemów z uruchomieniem CERTO2015 proszę o maila lub telefon.

  • Audyt termomodernizacyjny 2015

    Przed kilkoma godzinami w Dz.U. 2015 pod pozycją 1606 opublikowano Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 września 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

     Tu do pobrania nowe rozporządzenie z zaznaczonymi zmianami.

    Zmianie uległa karta audytu termomodernizacyjnego oraz karta audytu remontowego oraz kilak wzorów i objaśnień. Pozornie to tylko kosmetyczne poprawki ewidentnych błędów poprzedniego rozporządzenia oraz uwzględnienie istnienia  nowego rozporządzenia dotyczącego wykonywania świadectw. Jednak wszystkich programistów i autorów programów obliczających i drukujących raport z audytu czeka wytężona praca nad aktualizacjami, bo nowe zasady sporządzania audytu zaczną obowiązywać już od 28-10-2015 r.!

    Dla audytorów najważniejszy jest w tej chwili zapis z przedostatniego paragrafu:"... § 2. Do audytu, który został złożony w banku kredytującym wraz z wnioskiem o przyznanie premii przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe..." Wynika z tego, że audyty sporządzone wg dotychczasowego rozporządzenia, które nie dotrą do banku do 27-10-2015 będą zwracane do poprawki.

  • Konferencja Dom Niezależny Energetycznie

    Audytoenerg w imieniu Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska zaprasza na Konferencję:

    Dom niezależny energetyczny - projektowanie,

    która odbędzie się 25 września 2015 (piątek), miejsce: sala konferencyjna na Hali Widowiskowo- Sportowej Pod Dębowcem ul. Karbowa 26, 43-300 Bielsko-Biała.

    Dla uczestników konferencji zapewniamy bezpłatne uczestnictwo w wykładach jak i w zwiedzaniu ekspozycji odbywających się w tym czasie 48 Międzynarodowych Targów Budownictwa „JESIEŃ 2015" oraz 17 Targów Technik Grzewczych i Zielonych Energii "INSTAL-SYSTEM 2015"
    Ze względów organizacyjnych prosimy Państwa o przesłanie formularza zgłoszeniowego do dnia 21. 09.2015 drogą mailową na adres: kasia@cieplej.pl
    O wpisaniu na listę uczestników decyduje kolejność zgłoszeń.

    Do pobrania: program konferencji oraz formularz zgłoszeniowy więcej szczegółów o Targach pod linkiem: http://www.targibielskie.pl/48-miedzynarodowe-targi-budownictwa-i-wyposazenia-wnetrz-jesien-2015

  • Poszukiwany stażysta

    W związku z dużym zainteresowaniem problematyką efektywności energetycznej we wszystkich gałęziach gospodarki  Audytoenerg poszukuje stażysty na stanowisko audytora energetycznego.

    Wymagania w stosunku do kandydata:

    • Rejestracja w Powiatowym Urzędzie Pracy w Cieszynie.
    • Wykształcenie wyższe techniczne.
    • Chęć do zdobywania wiedzy i nowych umiejętności.
    • Obsługa komputera, w tym programów Excel i Word.
    • Umiejętność czytania rysunków technicznych (budowlanych).
    • Mile widziane uprawnienia do wykonywania świadectw charakterystyki energetycznych budynków. 

    W ramach stażu Audytoenerg zapewnia kandydatowi:

    • 6-cio miesięczny staż.
    • Zdobycie praktycznej wiedzy niezbędnej przy sporządzaniu świadectw charakterystyki energetycznej budynków, wykonywaniu audytów energetycznych oraz stosowaniu Odnawialnych Żródeł Energii (OZE).
    • Poznanie dynamicznie rozwijającej się branży audytingu energetycznego.
    • Uzyskanie pozytywnych referencji (w przypadku spełnienia oczekiwań pracodawcy).
    • Możliwość zatrudnienia po zakończeniu stażu w Audytoenerg lub innej firmie.

    Cv wraz z listem motywacyjnym prosimy składać drogą mailową na adres: szkolenia(małpa)audytoenerg.pl

    Telefon kontaktowy: 602231141

  • 10. Dni Oszczędzania Energii (DOE)

    10 doe logo mStowarzyszenie Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju wraz z Dolnośląską Agencją Energii i Środowiska organizuje 10. Dni Oszczędzania Energii (DOE) pod nazwą „Projektowanie budynków niskoenergetycznych: efektywność energetyczna, ekonomia, mikroklimat" w dniach 21-22 października 2014r. we Wrocławiu.

    Celem konferencji jest propagowanie nowych trendów w budownictwie zmierzające do ograniczenia zużycia energii, ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa energooszczędnego i pasywnego.

    Pierwszy dzień konferencji poruszy zagadnienia związane ze źródłami finansowania budynków energooszczędnych w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, przemysłowym w ramach RPO, NFOŚiGW, WFOŚiGW, POLSEF i programów bankowych.

    W drugim dniu 10 Dni Oszczędzania Energii zorganizowane będzie szkolenie dla architektów i inżynierów budownictwa, audytorów energetycznych pt:„Projektowanie budynków energooszczędnych wg aktualnych wymagań prawnych”. 

    Więcej na stronie www.cieplej.pl

  • News AudytoEnerg 3/2014

    Witryna www.AudytoEnerg.pl
    Nowości z www.AudytoEnerg.pl - 3/2014
     
    Warsztaty - "Charakterystyka energetyczna budynków wg metodologii 2014 - Katowice 2014-10-15"- ostatnie wolne miejsca !!! Na skróty

    Cel szkolenia: zdobycie praktycznych informacji pozwalających na samodzielne wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynków zgodnie z rozporządzeniem MIiRR z dnia 3-06-2014 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku... Dz.U. Poz 888 - obowiązującym już od 2014-10-03 !!!

    Prelegenci:

    Maciej Mierzejewski - audytor energetyczny współpracujący z Dolnośląska Agencją Energii i Środowiska, właściciel i redaktor portalu www.audytoenerg.pl, współautor programu OCEB podzieli się swoimi doświadczeniami przy wdrażaniu nowej metodologii liczenia świadectw.
    Szymon Pronobis - certyfikator i audytor energetyczny właściciel Firmy CE ProNobis, praktyk wykorzystujący świadectwa energetyczne do oceny rzeczywistego zużycia paliw w budynkach.
    Formularz zgłoszeniowy na sympozjum w formacie pdf (do wypełnienia ręcznego i zeskanowania)
    Formularz zgłoszeniowy na sympozjum w formacie doc (do wypisania na komputerze np. w Wordzie)
    link do Programu Sympozjum
    Czytaj więcej...

    Maciej Mierzejewski
    www.AudytoEnerg.pl

     

    Komunikat BGK z 11.08.2014 r. o środkach na termomodernizację

    Na www.AudytoEnerg.pl można zapoznać się z tekstem komunikatu BGK z 11.0.2014 r. informującym o dostępnych środkach w Funduszu Termomodernizacyjnym i Remontowym Czytaj więcej...

    Goeppert-Mayer nowoczesny niskoenergetyczny biurowiec w Katowicach - miejsce spotkań audytorów energetycznych

    Jedyny taki budynek w Europie kontynentalnej

     

    Otrzymałeś ten list, ponieważ Twój adres e-mail znajduje się w ogólnodostępnej bazie adresowej, jeśli jednak nie chcesz otrzymywać więcej informacji z www.AudytoEnerg.pl odpowiedz na tego maila wpisując w temacie: NIE , jeśli chcesz być informowany na bieżąco o nowościach dotyczących audytów, świadectw energetycznych i oszczędzania energii wpisz w temacie :TAK
    Copyright © 2014 AudytoEnerg.pl

  • Nowa metodologia liczenia świadectw energetycznych budynków w 2014

    Nowa metodologii liczenia świadectw  wchodzi w życie z dniem 03-10-2014 r. Od tej daty wszystkie sporządzane świadectwa będą musiały być wystawiane zgodnie ze wzorem zamieszczonym w Rozporządzeniu MIiRR z dnia 3-06-2014 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw charakterystyki energetycznej w Dz.U. Poz 888. 

    Warto zapoznać się z jej treścią ponieważ oprócz kilku istotnych zmian takich jak:

    • usunięcie metody uproszczonej,
    • zmiana wzoru świadectwa energetycznego (może teraz liczyć nawet kilkanaście stron!),
    • zmiana sposobu liczenia zapotrzebowania energii do podgrzewu ciepłej wody użytkowej,
    • odmienny sposób liczenia wymaganego strumienia powietrza do wentylacji.

    Zawiera ponad 20 innych poprawek i zmian.

    Tu pełny tekst Rozporzadzenia z dnia 3 czerwca 2014 r z uwagami AudytoEnerg dotyczącymi głównie norm powoływanych w tym dokumencie.

    AudytoEnerg zaprasza na szkolenie poświęcone nowej metodologii sporządzania świadectw charakterystyki energetyczne budynków pod nazwą:

    „Warsztaty - Charakterystyka energetyczna budynków wg metodologii 2014 - Katowice 2014-11

  • Warsztaty - Charakterystyka energetyczna budynków 2014

    Pierwsze na Śląsku Szkolenie, na które wszyscy czekali !

    Cel szkolenia: zdobycie praktycznych informacji pozwalających na samodzielne wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynków zgodnie z rozporządzeniem MIiRR z dnia 3 czerwca 2014 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw charakterystyki energetycznej.  Dz.U. Poz 888 – obowiązującego od 2014-10-03.

    Miejsce: Sala konferencyjna Górnośląskiego Parku Przemysłowego w budynku Goeppert-Mayer, Katowice, ul Konduktorska 33, parter. (Uwaga! - w związku z dużą liczbą chętnych nastąpiła zmiana sali)

  • Komunikat BGK 2014-08-11

    Komunikat z 11 sierpnia 2014 r.

    Zgodnie z art. 16 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz. U. Nr 223, poz. 1459, z późn. zm.) Bank Gospodarstwa Krajowego informuje o ustaniu okresowego braku wolnych środków na rachunku Funduszu Termomodernizacji i Remontów w ramach limitu dla premii termomodernizacyjnej.

    Na dzień 11 sierpnia 2014 roku BGK posiadał następujące środki w ramach limitów dla poszczególnych premii:

      • termomodernizacyjnej - 44,3 mln zł;
      • remontowej - 23,2 mln zł;
      • kompensacyjnej - 15,2 mln zł.

    W związku z powyższym od dnia 12 sierpnia 2014 roku banki kredytujące mają prawo wznowić przyjmowanie wniosków o premie termomodernizacyjne.

    Ponadto Bank Gospodarstwa Krajowego informuje, że wnioski pozostawione bez rozpatrzenia zostaną rozpatrzone w pierwszej kolejności.

    Link do komunikatu na stronie www.bgk.com.pl

  • FAQ - Szkolenie analiza OZE w projekcie budowlanym

    Nie znam Katowic, jak dojechać do miejsca szkolenia?

    Odpowiedź AE: Szkolenie odbędzie się w budynku Górnośląskiego Parku Przemysłowego (GPP) w Katowicach (dzielnica Wełnowiec) przy ul. Konduktorskiej 33. w 6-piętrowym biurowcu niskoenergetycznym Goeppert-Mayer, który będzie zwiedzany podczas szkolenia (znajduje się tu też restauracja). Poniżej podajemy dwie mapki poglądowe lokalizujące miejsce szkolenia (GPP) oraz mapkę z linkiem do GoogleMaps.

     

    gpp_katowice_mMapka poglądowa GPP w Katowicach

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    oraz

     link do mapki w Google
    jak dojechać do GPP

    Mam uprawnienia do wykonywania świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Czy mogę wziąć udział w tym szkoleniu?

    Odpowiedź AE: Szkolenie przeznaczone jest głównie dla projektantów i audytorów energetycznych. Jeśli osoba wykonująca świadectwa charakterystyki energetycznej budynków chce rozszerzyć swoją wiedzę o problemy związane z analizami odnawialnych źródeł energii niezbędnymi w projekcie budynku może wziąć udział w tym szkoleniu. W ten sposób poszerzy swoją ofertę usług ponieważ podstawą wykonania poprawnej analizy alternatywnych źródeł energii jest oszacowanie rocznego zapotrzebowania na energię, które wykonuje się w trakcie obliczeń do świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. 


    Jestem architektem i samodzielnie sporządzam projektowe charakterystyki energetyczne budynków. Czy na tym szkoleniu nauczę się jak poprawnie wykonywać analiza wysokoefektywnych systemów alternatywnych zaopatrzenia w energię i ciepło?

    Odpowiedź AE: Tak. Taki jest podstawowy cel szkolenia w odniesieniu do prostych budynków i nieskomplikowanych instalacji ogrzewczych. Dodatkowym celem jest omówienie sposobów wykonywania takich analiz w projektach budynków o mieszanych funkcjach i o skomplikowanych instalacjach z kilkoma źródłami ciepła i energii. 

     

    Kto będzie prowadził szkolenie ?

    Odpowiedź AE: Wykładowcy (prelegenci)  to  specjaliści zajmujący się odnawialnymi źródłami energii i projektowaniem aplikacji komputerowych wspomagających obliczenia cieplne budynków i jednocześnie doświadczeni audytorzy.  Notki biograficzne ze zdjęciami wszystkich szkoleniowców można znaleźć na stronie o wykładowcach na szkoleniach organizowanych przez Audytoenerg

     

    Mieszkam poza Śląskiem, czy w pobliżu miejsca szkolenia znajdują się jakieś  hotele czy miejsca noclegowe?

    Odpowiedź AE: W Katowicach jest wiele hoteli, w pobliżu ul. Konduktorskiej znajdują się dwa gdzie można wygodnie przenocować:

    (1,7 km) - BEST WESTERN PREMIER Katowice Hotel ****

    www.bestwesternkatowice.pl
    tel. +48 32 721 11 11
    ul. Bytkowska 1a, 40-147 Katowice

     

    (0,7 km) - Euro Dom Service
    http://eurods.pl/
    Telefon: +48 514 914 814 lub+48 518 958 058
    ul. Jesionowa 22, 40-159 Katowice

  • Szkolenie - Analiza OZE w projekcie budowlanym

    goeppert mayer real2mFirma Audytoenerg organizuje w Katowicach 09 maja 2014 roku szkolenie:

    "Analiza OZE  w projekcie budowlanym" 

     Lokalizacja: sala konferencyjna biurowca Goeppert-Mayer (obok na fotografii), Katowice, ul. Konduktorska 33 (parter) (dokładna lokalizacja na planie Katowic) 

  • Materiały szkoleniowe z Sympozjum "Dobry audyt energetyczny - Katowice 2014-02-18"

    W związku z niezbyt dużą frekwencją na Sympozjum "Dobry audyt energetyczny - Katowice 2014-02-18", pozostały materiały szkoleniowe w postaci drukowanej i plików (prezentacje i przykłady którymi posługiwali się wykładowcy). Można je zakupić po wysłaniu zamówienia na odpowiednim formularzu:

    formularz zamówienia - w pliku pdf   formularz zamówienia word- w pliku doc

  • Relacja z Sympozjum Dobry audyt energetyczny Katowice 2014-02-18

    phoca thumb m kukla2   Katowice w dniu 18 lutego 2014 roku przywitały audytorów  z całej Polski: Bielska-Białej, Chojnic, Cieszyna, Gierałtowic, Gliwic, Gorzowa Wielkopolskiego, Katowic, Krosna, Leszna, Lubonia, Mysłowic, Opola, Raciborza, Świebodzic, Tarnowa, Tychów, Wisły, Wojnicza, Zbrzega, Zawiercia, Ząbkowic i Zielonej Góry) na Sympozjum Dobry audyt energetyczny - Katowice 2014-02-18 piękną pogodą. Temperatura na zewnątrz wynosiła ponad +11° C! .

  • Rozwiązanie ŚSCiAE

    W związku z brakiem zainteresowania większości członków dalszym kontynuowaniem działalności Zarząd Śląskiego Stowarzyszenia Certyfikatorów i Audytorów Energetycznych w dniu 07-12-2013 r. podjął uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia. Podjęto działania w celu wykreślenia Stowarzyszenia z KRS.

    Pełna treść uchwały: ssciae_rozwiazanie.pdf

  • Nowości z AE - 1/2014

     
    Witryna www.AudytoEnerg.pl
    Nowości z www.AudytoEnerg.pl - 1/2014
    Sympozjum Dobry audyt energetyczny - Katowice 2014-02-18 Na skróty
    AudytoEnerg organizuje w Katowicach dniu 18.02.2014 r. (wtorek) sympozjum szkoleniowe: Dobry audyt energetyczny - Katowice 2014-02-18.
    To drugie takie spotkanie na Śląsku! Celem sympozjum jest podniesienie poziomu wiedzy niezbędnej do wykonywania audytów energetycznych i zapoznanie słuchaczy ze sposobami unikania błędów pojawiających się przy ich sporządzaniu.
    Największą wartością tego szkolenia są osoby głównych prelegentów. Firma AudytoEnerg pozyskała jako wykładowców wybitnych fachowców zajmujących się na codzień weryfikowaniem audytów dla BGK i WFOŚiGW:
    Marek Adamus - weryfikator, specjalista w Zespole Ochrony Atmosfery, Ochrony Powierzchni Ziemi i Gosp. Odpadami Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gosp. Wodnej w Katowicach.
    Piotr Kukla - weryfikator BGK, Dyrektor w Fundacji Efektywnego Wykorzystania Energii w Katowicach.
    Maciej Surówka - audytor, prezes SCiAE.
    Tomasz Makowski specjalista, pracownik Centrali Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie
    Formularz zgłoszeniowy na sympozjum w formacie pdf (do wypełnienia ręcznego i zeskanowania)
    Formularz zgłoszeniowy na sympozjum w formacie doc (do wypisania na komputerze np. w Wordzie)
    link do Programu Sympozjum
    Czytaj więcej...
    Maciej Mierzejewski
    www.AudytoEnerg.pl


    Katowice 29.01.2013 - reportaż ze spotkania audytorów z weryfikatorami
    Komunikat BGK z 02.01.2014 r. o środkach na termomodernizację

    Na www.AudytoEnerg.pl można zapoznać się z tekstem komunikatu BGK z 02.01.2014 r. informującym o dostępnych środkach w Funduszu Termomodernizacyjnym i Remontowym Czytaj więcej...

    Goeppert-Mayer nowoczesny niskoenergetyczny biurowiec w Katowicach - miejsce spotkań audytorów energetycznych

    Jedyny taki budynek w Europie kontynentalnej

     
    Otrzymałeś ten list, ponieważ Twój adres e-mail znajduje się w ogólnodostępnej bazie adresowej, jeśli jednak nie chcesz otrzymywać więcej informacji z www.AudytoEnerg.pl odpowiedz na tego maila wpisując w temacie: NIE , jeśli chcesz być informowany na bieżąco o nowościach dotyczących audytów, świadectw energetycznych i oszczędzania energii wpisz w temacie :TAK
    Copyright 2014 AudytoEnerg.pl
  • Sympozjum dla audytorów: Dobry audyt energetyczny Katowice 2014-02-18

    biurowiec Goeppert-Mayer - miejsce sympozjum Firma Audytoenerg organizuje wraz z Fundacją Poszanowania Energii w Katowicach 18 lutego 2014 roku drugie na Śląsku sympozjum dla audytorów energetycznych pod nazwą:

    "Dobry audyt energetyczny - Katowice 2013-02-18"

  • Najnowsza sonda

    {jvotesystem poll=|2|}

  • Sprawozdanie z sympozjum 06-03-2013 w Katowicach

    phoca thumb m katowice20130306 005  Zainteresowanie spotkaniem audytorów energetycznych z weryfikatorami ich audytów, w ramach sympozjum  p.t. „Dobry audyt energetyczny to audyt zweryfikowany pozytywnie”, które odbyło się w Katowicach w dniu 06-03-2013 roku, zmusiło organizatorów do wynajęcia większej sali.  Łącznie z prelegentami sala konferencyjna w biurowcu Goeppert-Mayer gościła w ten piękny słoneczny dzień prawie 60 osób. Przybyli audytorzy z całej Polski: Bielowicka, Boguszowa-Gorce, Chrzanowa, Chludowa, Czerwionki-Leszczyny, Gierałtowic, Gliwic, Kamiennej Góry, Kielc, Kłobucka, Krakowa, Legnicy, Lubina, Lędzin, Nysy, Oleszyc, Opola, Oświęcimia, Pieszkowa, Poberowa, Poznania, Przecława, Sosnowca,  Szczecina, Świdnicy, Tarnowa, Turka, Tychów, Warszawy, Wojnicza, Zgłobic i Żor.

  • Wnioski termomodernizacyjne i remontowe !

    Komunikat z dnia 02 stycznia 2014r.

    Zgodnie z art. 16 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz. U. Nr 223, poz. 1459, z późn. zm.) Bank Gospodarstwa Krajowego informuje o ustaniu okresowego braku wolnych środków na rachunku Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Na dzień 31 grudnia 2013 roku BGK posiadał następujące środki w ramach limitów dla poszczególnych premii:

    termomodernizacyjnej - 60,7 mln zł;

    remontowej – 23,5 mln zł;

    kompensacyjnej – 15,3 mln zł.

    W związku z powyższym od dnia 3 stycznia 2014 roku banki kredytujące mają prawo wznowić przyjmowanie wniosków o premie.


  • Fundusz termomodernizacyjny - coś drgnęło

    Jak komunikuje Bank Gospodarstwa Krajowego Fundusz Termomodernizacji i Remontów została zasilony środkami pozwalającymi na przyznanie premii termomodernizacyjnej "starym" wnioskom z 2013 r., pisanymi  chyba jeszcze w 2012 roku. W zapowiedzi dalsze środki, o których dopływie dowiemy się w najbliższym komunikacie. Kiedy to nastąpi na razie nie wiadomo.
    Tu bezpośredni link do strony: BGK
  • Studia podyplomowe

      W odpowiedzi na liczne zapytania Audytoenerg informuje, że obecnie jedyną na Śląsku instytucją organizującą studia podyplomowe z zakresu audytingu energetycznego jest Zakład Oszczędności Energii i Ochrony Powietrza Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach. Dotychczasowy lider w tej dziedzinie - Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, po zorganizowaniu 9 edycji i wykształceniu kilkuset audytorów zaprzestał działalności w tym kierunku.
    Poniżej krótka informacja o studiach i link do strony organizatorów.

     

    AUDYTING I CERTYFIKACJA ENERGETYCZNA BUDYNKÓW W PRAKTYCE

    I EDYCJA

     Celem studiów jest przekazanie wiedzy praktycznej z zakresu sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, lokalu mieszkalnego oraz części budynku stanowiącego całość techniczno-użytkową  z uwzględnieniem zagadnień z obszaru termowizji, a także wykonywania audytów energetycznych oraz remontowych.

     

    Zajęcia prowadzą audytorzy energetyczni Krajowej Agencji Poszanowania Energii oraz weryfikatorzy audytów energetycznych dla Banku Gospodarstwa Krajowego – specjaliści z Zakładu oszczędności Energii i Ochrony Powietrza Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.

     

  • Energetyczna Grupa Zakupowa

    W czerwcu 2013 roku w Cieszynie powstała Energetyczna Grupa Zakupowa Audytoenerg . Projekt EGZA ma na celu zgrupowanie jak największej ilości mikro, małych i średnich przedsiębiorców gwarantujących wysoki wolumen kupowanej energii elektrycznej. Zapewnia to silną pozycję w negocjacjach cenowych z Dostawcami Energii elektrycznej czyli sprzedawcami. Wiecej na www.egza.audytoenerg.pl
  • Nowości z AE - 3/2013


    Nowości z AE - 3/2013
    Dobry audyt energetyczny to audyt zweryfikowany pozytywnie Na skróty
    AudytoEnerg organizuje w Katowicach dniu 06.03.2013 r. (środa) sympozjum szkoleniowe: Dobry audyt energetyczny to audyt zweryfikowany pozytywnie.
    To drugie takie spotkanie na Śląsku! Na poprzednim zabrakło miejsc. Celem szkolenia jest podniesienie poziomu wiedzy niezbędnej do wykonywania audytów energetycznych i zapoznanie słuchaczy ze sposobami unikania błędów pojawiających się przy ich sporządzaniu. Największą wartością tego szkolenia są osoby głównych prelegentów. Firmia AudytoEnerg pozyskała jako wykładowców wybitnych fachowców zajmujących się na codzień weryfikowaniem audytów dla BGK i WFOŚiGW:
    Marek Adamus - weryfikator, specjalista w Zespole Ochrony Atmosfery i Powierzchni Ziemi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
    Marek Bieniecki - weryfikator BGK, Z-ca Kierownika Zakładu Oszczędności Energii i Ochrony Powietrza w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach.
    Mariusz Ćwięczek - weryfikator BGK, specjalista w Zakładzie Oszczędności Energii i Ochrony Powietrza w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach.
    Tomasz Makowski - specjalista z Centrali BGK w Warszawie.
    Formularza zgłoszeniowy na sympozjum w formacie pdf (do wypełnienia ręcznego i zeskanowania)
    Formularza zgłoszeniowy na sympozjum w formacie doc (do wypisania na komputerze np. w Wordzie)
    link do Programu Sympozjum
    Czytaj więcej...
    Maciej Mierzejewski
    www.AudytoEnerg.pl
    Strona Główna
    Dobry audyt energetyczny to audyt zweryfikowany pozytywnie
    Opis programu CERTO
    Komunikat BGK
    Sonda - Czego brakuje w programach do audytów? - zagłosuj i sprawdź wyniki
    Katowice 29.01.2013 - reportaż ze spotkania audytorów z weryfikatorami

    Komunikatu BGK z 21.01.2013 r. o braku środków.

    Na www.AudytoEnerg.pl można zapoznać się z tekstem komunikatu BGK z 21.01.2013 r. informującym o braku środków w Funduszu Termomodernizacyjnym i Remontowym Czytaj więcej...

    Goeppert-Mayer nowoczesny niskoenergetyczny biurowiec w Katowicach

    Jedyny taki budynek w Europie kontynentalnej



  • Informacja z BGK 22-01-2013

    Komunikat z 22 stycznia 2013 r.

    Bank Gospodarstwa Krajowego, na podstawie art. 16 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz. U. Nr 223, poz 1459 z późn zm.), informuje o braku wolnych środków na rachunku Funduszu Termomodernizacji i Remontów w ramach limitu dla premii termomodernizacyjnej.

    W związku z powyższym od 23 stycznia 2013 roku banki kredytujące wstrzymują przyjmowanie wniosków o premie termomodernizacyjne. Wznowienie przyjmowania wniosków nastąpi po ustaniu okresowego braku wolnych środków.

    Ponadto informujemy, iż wnioski pozostawione bez rozpatrzenia będą rozpatrywane w pierwszej kolejności po uzyskaniu wolnych środków na rachunku Funduszu w ramach limitu premii termomodernizacyjnej.

    Wnioski o udzielenie premii remontowej i kompensacyjnej rozpatrywane są na dotychczasowych zasadach.

    Informujemy także, że zgodnie z planem finansowym Funduszu środki na zasilenie FTiR zapisane w ustawie budżetowej na rok 2013 w kwocie 20 mln zł z przeznaczone zostaną na premie kompensacyjne

    Wytworzone przez: Przemysław Osuch 22.01.2013

     

    Link do strony BGK z komunikatem

    Z telefonicznej rozmowy AudytoEnerg z przedstawicielem BGK wynika, że nie oznacza to zamknięcia funduszu. Jeśli pojawią się nowe środki, BGK wznowi przyjmowanie wniosków. Zostanie to ogłoszone w kolejnym komunikacie na stronie BGK

  • Sympozjum dla audytorów: Dobry audyt energetyczny to audyt zweryfikowany pozytywnie

    Niskoenergetyczny budynek Goeppert-Mayer

    Firma Audytoenerg organizuje 06 marca 2013 roku pierwsze na Śląsku sympozjum dla audytorów energetycznych pod nazwą:

    "Dobry audyt energetyczny to audyt zweryfikowany pozytywnie"

    Lokalizacja: sala konferencyjna GPP (nr 8,9), Katowice, ul. Konduktorska 39A Ip. (dokładna lokalizacja na planie Katowic)

  • Jak było 29-01-2013 w Katowicach?

    Sala konferencyjna Katowice 2013-01-29   Zainteresowanie spotkaniem audytorów energetycznych z weryfikatorami ich audytów, w ramach sympozjum szkoleniowego p.t. „Dobry audyt energetyczny to audyt zweryfikowany pozytywnie”, które odbyło się w Katowicach w dniu 29-01-2013 roku, przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów.  Łącznie z prelegentami sala konferencyjna Górnośląskiego Parku Przemysłowego gościła w ten wietrzny i mroźno-deszczowy dzień prawie 40 osób. Przybyli audytorzy z Białegostoku, Gdyni, Bydgoszczy, Świdnicy, Radomia, Konina i oczywiście najwięcej ze Śląska i Małopolski. Niestety ponad dwudziestoosobowa grupa, ze względu na założenie zapewnienia kameralności spotkania,  została umieszczona na liście rezerwowej. Dla nich specjalnie zostanie zorganizowane następne sympozjum w dniu 06-03-2013 r.

  • Nowości z AE - 1/2013


     
    Nowości z AE - 1/2013
    Dobry audyt energetyczny to audyt zweryfikowany pozytywnie Na skróty
    AudytoEnerg organizuje w Katowicach dniu 29.01.2013 r. (wtorek) warsztaty szkoleniowe: Dobry audyt energetyczny to audyt zweryfikowany pozytywnie.
    Po raz pierwszy szkolenie na które wszyscy czekali ! Celem szkolenia jest podniesienie poziomu wiedzy niezbędnej do wykonywania audytów energetycznych i zapoznanie słuchaczy ze sposobami unikania błędów pojawiających się przy ich sporządzaniu. Największą wartością tego szkolenia są osoby głównych prelegentów. Firmia AudytoEnerg pozyskała jako wykładowców wybitnych fachowców zajmujących się na codzień weryfikowaniem audytów dla BGK i WFOŚiGW:
    Marek Adamus - weryfikator, specjalista w Zespole Ochrony Atmosfery i Powierzchni Ziemi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gosp. Wodnej w Katowicach.
    Marek Bieniecki - weryfikator BGK, Z-ca Kierownika Zakładu Oszczędności Energii i Ochrony Powietrza w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach.
    Mariusz Ćwięczek - weryfikator BGK, specjalista w Zakładzie Oszczędności Energii i Ochrony Powietrza w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach Czytaj więcej...
    Maciej Mierzejewski
    www.AudytoEnerg.pl
    Strona Główna
    Dobry audyt energetyczny to audyt zweryfikowany pozytywnie
    Opis programu CERTO
    Ustawa EE - tekst nowelizacji z komentarzem
    Sonda - Czego brakuje w programach do audytów? - zagłosuj i sprawdź wyniki

    Ustawa EE znowelizowana - co dalej?

    Ustawa o efektywności energetycznej z dnia 15.04.2011 r. została znowelizowana 10.10.2012 i praktycznie zacznie działać od 10.01.2013, na www.AudytoEnerg.pl można zapoznać się z tekstem nowelizacji z komentarzem o zniesionych przepisach.Czytaj więcej...

     

  • Nowości z AE - 2/2013

    Nowości z AE - 2/2013
    Dobry audyt energetyczny to audyt zweryfikowany pozytywnie - koniec zapisów! Na skróty
    Ze względu na bardzo duże zainteresowanie szkoleniem AudytoEnerg zakończył w dniu 15-01-2013 r. o godz. 10.00 zapisy na warsztaty szkoleniowe: Dobry audyt energetyczny to audyt zweryfikowany pozytywnie, które odbędą się w Katowicach dniu 29.01.2013 r. (wtorek).
    Wszystkich zainteresowanych tego typu szkoleniami prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa na podanych na stronie www.audytoenerg.pl formularzach zgłoszeniowych. Czytaj więcej...
    Maciej Mierzejewski
    www.AudytoEnerg.pl
    Strona Główna
    Dobry audyt energetyczny to audyt zweryfikowany pozytywnie
    Sylwetki wykładowców ze szkolenia: Dobry audyt...
    Opis programu CERTO
    Sonda - Czego brakuje w programach do audytów? - zagłosuj i sprawdź wyniki

     

  • FAQ - Dobry audyt energetyczny...

    Nie znam Katowic, jak dojechać do miejsca szkolenia?

    Odpowiedź AE: Sympozjum odbędzie się w budynku Górnośląskiego Parku Przemysłowego (GPP) w Katowicach (dzielnica Wełnowiec) przy ul. Konduktorskiej 33. w 6-piętrowym biurowcu niskoenergetyczny Goeppert-Mayer, który będzie zwiedzany podczas szkolenia (znajduje się tu też restauracja). Poniżej podajemy dwie mapki poglądowe lokalizujące miejsce szkolenia (GPP) oraz mapkę z linkiem do GoogleMaps.

     

    gpp_katowice_mMapka poglądowa GPP w Katowicach

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    oraz

     link do mapki w Google
    jak dojechać do GPP

    Mam uprawnienia do wykonywania świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Czy mogę wziąć udział w tym szkoleniu?

    Odpowiedź AE: Sympozjum przeznaczone jest głównie dla czynnych audytorów energetycznych. Jeśli osoba wykonująca świadectwa charakterystyki energetycznej budynków chce rozszerzyć swoją wiedzę o problemy związane z wykonywaniem audytów może wziąć udział w tym szkoleniu. Zalecamy jednak rozpoczęcie pracy audytora od zdobycia wiedzy na odpowiednich szkoleniach czy studiach podyplomowych.


    Jestem architektem i samodzielnie sporządzam projektowe charakterystyki energetyczne budynków, chciałabym nauczyć się wykonywania audytów energetycznych. Czy to szkolenie pomoże mi w zdobyciu takich umiejętności ?

    Odpowiedź AE: jak wyżej

     

    Kto będzie prowadził szkolenie ?

    Odpowiedź AE: Wykładowcy (prelegenci)  to głównie aktualnie czynni specjaliści weryfikujący audyty dla Banku Gospodarstwa Krajowego na potrzeby Funduszu Termomodernzacyjnego lub Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz doświadczeni audytorzy.  Więcej można znaleźć na stronie o wykładowcach sympozjum dla audytorów.

     

    Mieszkam poza Śląskiem, czy w pobliżu miejsca szkolenia znajdują się jakieś  hotele czy miejsca noclegowe?

    Odpowiedź AE: W Katowicach jest wiele hoteli, w pobliżu ul. Konduktorskiej znajdują się dwa gdzie można wygodnie przenocować:

    (1,7 km) - BEST WESTERN PREMIER Katowice Hotel ****

    www.bestwesternkatowice.pl
    tel. +48 32 721 11 11
    ul. Bytkowska 1a, 40-147 Katowice

     

    (0,7 km) - Euro Dom Service
    http://eurods.pl/
    Telefon: +48 514 914 814 lub+48 518 958 058
    ul. Jesionowa 22, 40-159 Katowice

  • Ustawa o efektywności energetycznej już działa!

    2013 to pierwszy rok praktycznego funkcjonowania ustawy o efektywności energetycznej.  Nowelizacja  usuwająca zapis o wymogach formalnych odnośnie osób sporządzajacych audyty efektywności energetycznej (deregulacja zawodu audytora efektywności energetycznej) została ogłoszona w dniu 27-12-2013 r. w Dz.U. z 2012 pod poz .1397 i wejdzie w życie 10-01-2013 r. 

    Równocześnie Prezesa URE ogłosił w dniu 31-12-2012 r. pierwszy przetarg  na wybór przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, za które można uzyskać świadectwa efektywności energetycznej (tzw. "białe certyfikaty"). Ponieważ formalnie oferta przetargowa musi zawierać audyt efektywności energetycznej podpisany przez audytora, który ma prawo działać dopiero po 10 stycznia 2013 r. zostaje bardzo mało czasu do 30 stycznia br na sporządzenie odpowiedniej dokumentacji.  Taki audyt, po podanej dacie można zamówić tutaj.

    Tekst noweli ustawy z komentarzem AudytoEnerg

  • Szkolenie dla audytorów: DOBRY AUDUT TO AUDYT ZWERYFIKOWANY POZYTYWNIE!

    Firma Audytoenerg organizuje 29 stycznia 2013 roku pierwsze na Śląsku szkolenie dla audytorów energetycznych pod nazwą:

    "Dobry audyt energetyczny to audyt zweryfikowany pozytywnie"

    Celem szkolenia jest podniesienie poziomu wiedzy niezbędnej do wykonywania audytów energetycznych i zapoznanie słuchaczy ze sposobami unikania błędów pojawiających się przy ich sporządzaniu.

    Największą wartością tego szkolenia są osoby prelegentów.

    Firmia AudytoEnerg pozyskała jako wykładowców wybitnych fachowców zajmujących się na codzień weryfikowaniem audytów dla BGK i WFOŚiGW:

  • Projekt ustawy o charakterystyce energetycznej budynku

    Departament Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej opracował:

     PROJEKT ZAŁOŻEŃ PROJEKTU USTAWY O CHARAKTERYSTYCE ENERGETYCZNEJ
    BUDYNKÓW.

    Dokument ten jest obecnie poddawany kosultacjom społecznym. Ogólnie zakłada zwiększenie wymogów dotyczących charakterystyki energetycznej budynków w stosunku do projektantów, osób wykonujących charakterystyki energetyczne, zarządców i pośredników nieruchomości. Z jednej strony  wymusi to usługi certyfikacji energetycznej na rynku wtórnym nieruchomości, z drugiej spowoduje jednak wyższe wymogi dotyczące   samych certyfikatorów. Centralny rejestr osób wykonujących tego typu usługi ma być rozszerzony o osoby wykonujące świadectwa energetyczne na podstawie uprawnień budowlanych (dotychczas nie objęte rejestrem). Centralny rejestr świadectw energetycznych będzie zawierał najprawdopodobniej nie tylko dane z certfikatu, ale również dane na podstawie, których sporządzono świadectwo. Efektem pracy certyfikatora ma byc również podanie szacunkowych kosztów zalecanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Zaczyna w ten sposób zanikać różnica między certyfikatorem a audytorem energetycznym!

    Dla zainteresowanych przebiegiem prac legislacyjnych podaję bezpośredni link do strony ze skanami oryginałów dokumentów:

    >>>link nieaktualny<<<

    radzę jedna zapoznać się z najważniejszym dokumentem, który Audytonerg przygotował w formacie pdf :

    PROJEKT ZAŁOŻEŃ PROJEKTU USTAWY O CHARAKTERYSTYCE ENERGETYCZNEJ BUDYNKÓW

  • Nowości z AE - 3/2011

    Nowości z AE - 3/2011
    Teoria i praktyka w pomiarach termowizyjnych dla budownictwa i elektroenergetyki Na skróty
    AudytoEnerg organizuje w Katowicach dniu 29.09.2011 r. (czwartek) warsztaty szkoleniowe: Teoria i praktyka w pomiarach termowizyjnych dla budownictwa i elektroenergetyki.
    Poziom dla niezaawansowanych.
    Celem szkolenia będzie przekazanie teoretycznej i praktycznej wiedzy w zakresie prawidłowego posługiwania się kamerą termowizyjną. Każdy z uczestników będzie mógł wykonać samodzielnie termogramy przy pomocy kamery o wysokiej rozdzielczości oraz zapoznać się z kilkoma innymi typami kamer przenośnych pracujących w podczerwieni.
    Szkolenie adresowane do wszystkich potencjalnych użytkowników kamer (pracownicy służb technicznych, instalatorzy, elektrycy, audytorzy, certyfikatorzy, projektanci, rzeczoznawcy majątkowi) Czytaj więcej...
    Maciej Mierzejewski
    www.AudytoEnerg.pl
    Strona Główna
    Warsztaty szkoleniowe - termografia w praktyce
    Opis programu CERTO
    Audyt EE przepisy wykonawcze
    Sonda - czego brakuje w projektach? - sprawdź wyniki

    Ustawa EE uchwalona - co dalej?

    Ustawa o efektywnosci energetycznej z dnia 15.04.2011 r. obowiązuje już od 11.08.2011 r. Jak zwykle brakuje jednak przepisów wykonawczych. Ze źródeł dobrze poinformowanych AudytoEnerg otrzymał informacje o terminie wydania odpowiednich rozporządzeń: na koniec września br. mają ukazać się ich pełne projekty. Podpisanie przez Ministra Gospodarki (ciekawe kto nim będzie?) ma nastąpić w grudniu 2011 r. Tylko na www.AudytoEnerg.pl można zapoznać się z projektem rozporządzenia o audytach efektywności energetycznej i pozostałymi projektami: o "białych" certyfikatach, o przetargach i o zakresie szkolenia oraz egzaminach na audytora EE. Wiadomo już, że część z nich ulegnie zmianom. Przykładowo rozporządzenia o audytach zostanie rozszerzony o sposób obliczeń efektów modernizacji źródeł energii i sieci przesyłowych. Czytaj więcej...

    Kopia pierwszej strony projektu

    Pierwsza strona projektu rozporządzenia o audytach do ustawy o EE

  • Warsztaty szkoleniowe termografia w praktyce

    AudytoEnerg organizuje w Katowicach w dniu 29.09.2011 r. (czwartek) warsztaty szkoleniowe dla wszystkich zainteresowanych profesjonalnym zastosowaniem kamer termowizyjnych w budownictie i energetyce czyli projektantów, audytorów, budowlańców, energetyków, pracowników utrzymania ruchu, certyfikatorów, instalatorów. 

    1. Temat szkolenia: Termografia w  budownictwie i elektroenergetyce
    2. Termin: 29-09-2011 r. godz. 900-1700
    3. Czas trwania: 8 godzin, jednodniowe.
    4. Miejsce: Górnośląski Park Przemysłowy, ul. Konduktorska 39 A, 40-155 Katowice.
    5. Ilość uczestników: ok. 16
    6. Prelegent/wykładowca: mgr inż. Gabriel Miczka - właściciel firmy www.gabrielmiczka.com/
    7. Organizator: AudytoEnerg Maciej Mierzejewski.
    8. Poziom szkolenia: podstawowy
    9. Forma szkolenia: wykład oraz warsztaty z kamerami Flir P660, T420 i innymi
    10. Cena: tylko 490 zł brutto!
     
     

    Kontakt do organizatora: tel. 602-231-141, e-mail: szkolenia@audytoenerg.pl

    Program szkolenia i formularz zgłoszeniowy do pobrania:

    szkolenie_2011_09_29.pdf 

    szkolenie_2011_09_29.doc writer

    Miejsce szkolenia: (kliknij na mapkę i otwórz dużą mapę w nowym oknie).

    gpp_mapa

    Pokaż Górnośląski Park Przemysłowy sp. z o.o. na większej mapie

  • Ustawa EE już obowiązuje !

    Ustawa o efektywności energetycznej  z dnia 15.04.2011 r. obowiązuje już od 11.08.2011 r. Jak zwykle brakuje jednak przepisów wykonawczych. Ze źródeł dobrze poinformowanych AudytoEnerg otrzymał informacje o terminie wydania odpowiednich rozporządzeń: na koniec września br. mają ukazać się ich pełne projekty. Podpisanie przez Ministra Gospodarki (ciekawe kto nim będzie?) ma nastąpić w grudniu 2011 r. Tylko na www.AudytoEnerg.pl można zapoznać się z projektem rozporządzenia o audytach efektywności energetycznej i pozostałymi projektami: o "białych" certyfikatach, o przetargach i o zakresie szkolenia oraz egzaminach na audytora EE.  Wiadomo już, że część z nich ulegnie zmianom. Przykładowo  rozporządzenia o audytach zostanie rozszerzony o sposób obliczeń efektów modernizacji źródeł energii i sieci przesyłowych.

  • Klaster budownictwa pasywnego

    Klaster Budownictwa Pasywnego i EnergooszczędegoPierwszy Polski Klastra Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego postawił na rozwój wspólnej działalności w zakresie projektowania, budowania i zarządzania budynkami energooszczędnymi.

    Czym właściwie są Klastry?

    Klastry to przestrzennie skoncentrowane grupy przedsiębiorstw, instytucji i organizacji powiązanych siecią pionowych i poziomych zależności, często o charakterze nieformalnym, które przez skupienie szczególnych zasobów pozwala osiągnąć tym przedsiębiorstwom trwałą przewagę konkurencyjną.

    Inaczej mówiąc klaster to grupa ludzi będących  właścicielami  lub zarządcami firm związanych z jakimś zagadnieniem, która sformalizowała luźne kontakty zawodowe lub pragnie nawiązać nowe, aby lepiej reagować na rosnące wymagania rynku.

     Oprócz wymiany doświadczeń  Pierwszy Polski Klastra Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego oferuje również szereg usług związanych z ogólnie pojętym budownictwem oraz wysoce specjalistyczną aparaturę do pomiarów cieplnych i klimatycznych wraz z usługami pomiarowymi.

    Od kwietnia 2011 roku firma AudytoEnerg zasiliła szeregi Klastra wnosząc do niego swoje doświadczenie z dziedziny audytingu energetycznego budynków. Koordynatorem Klastra jest Górnośląski Park Przemysłowy Sp. z o.o. 40-155 Katowice, ul. Konduktorska 39A, a osobą odpowiedzialną bezpośrednio za działania klastra jest Wojciech Michałowski  - Animator Klastra.

    Tel.: +48 32 781 20 00
    Fax:+48 32 781 20 32

     

  • Ustawa EE 04-03-2011 w Senacie

    Ustawa o efektywności energetycznej została uchwalona w Sejmie w dniu 04-03-2011 i przekazana do Senatu. Potem pozostanie tylko podpis Prezydenta. Na stronie sejmowej można przeczytać ostateczną (?) treść tego dokumentu: http://orka.sejm.gov.pl/opinie6.nsf/nazwa/3514_u/$file/3514_u.pdf. Przypominam również o projekcie rozporządzenia MG (jeszcze nie podpisane), dotyczącego sposobu wykonywania audytów do tej ustawy, tu można zapoznać się z treścią przyszłego  ROZPORZĄDZENIA MINISTRA GOSPODARKI w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu sporządzania audytu efektywności energetycznej, wzoru karty audytu efektywności energetycznej  oraz metody obliczania oszczędności energi: projekt rozporzadzenia MG .
  • Warsztaty szkoleniowe CERTO 26-02-2011

    AudytoEnerg jako oficjalny przedstawiciel Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska  daes_logo_mini organizuje w Cieszynie dniu 26.02.2011 r. (sobota) warsztaty szkoleniowe dla osób wykonujących świadectwa charakterystyki energetycznej budynków.
    Poziom dla niezaawansowanych i średniozaawansowanych certyfikatorów.
    Celem szkolenia będzie przekazanie praktycznej wiedzy na temat sporządzania świadectw budynków mieszkalnych i niemieszkalnych przy pomocy programu certo_logo_mini (CERTO v.5.5.0.0.) Przedstawiony będzie prawidłowy sposób wykonania świadectwa budynku z instalacjami: co, cwu, chłodzenia i oświetlenia wbudowanego oraz sposoby wykorzystania kalkulatorów wewnętrznych zysków ciepła od tych instalacji.

    Przedstawimy również prezentację:
    Kominek w bilansie cieplnym budynku
    oraz prawidłowy sposób obliczenia współczynnika przenikania ciepła przegród z kilkoma warstwami niejednorodnymi w arkuszu kalkulacyjnym i programie CERTO
    Termin szkolenia: 26.02.2011 r. godz. 900 ÷ 1600

    Miejsce szkolenia: sala komputerowa (III p.)Zespół Katolickich Placówek Oświatowych, 43-400 Cieszyn, Plac Dominikański 2 (wejście od ul. Sejmowej).
    Kontakt do organizatora: tel. 602-231-141, e-mail: szkolenia@audytoenerg.pl
    Program i formularz zgłoszenia na szkolenie do pobrania:

    szkolenie2011_02_26.pdf 

    szkolenie2011_02_26.doc   writer

    Miejsce szkolenia (kliknij na mapę Google i otwórz ją w nowym oknie).

    zkpo_map

     

  • Nowości z AE - 2/2011

    Nowości z AE - 2/2011
    Warsztaty szkoleniowe - CERTO w praktyce certyfikatora Na skróty
    AudytoEnerg jako oficjalny przedstawiciel Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska organizuje w Cieszynie dniu 26.02.2011 r. (sobota) warsztaty szkoleniowe dla osób wykonujących świadectwa charakterystyki energetycznej budynków. Poziom dla niezaawansowanych i średniozaawansowanych certyfikatorów. Celem szkolenia będzie przekazanie praktycznej wiedzy na temat sporządzania świadectw budynków mieszkalnych i niemieszkalnych przy pomocy programu CERTO. Przedstawiony będzie prawidłowy sposób wykonania świadectwa budynku z instalacjami: co, cwu, chłodzenia i oświetleniową oraz sposoby uwzględniania wewnętrznych zysków ciepła od tych instalacji. Przedstawimy również prezentację "Kominek w bilansie cieplnym budynku" oraz prawidłowy sposó obliczenia współczynnika przenikania ciepła przegród z kilkoma warstwami niejednorodnymi.
    Maciej Mierzejewski
    redaktor www.AudytoEnerg.pl
    Strona Główna
    Warsztaty szkoleniowe - CERTO w praktyce
    Opis programu CERTO
    OZE w budownictwie
    MEW w Cieszynie
    Audyt EE
    Nowa sonda - czego brakuje w projektach?
    Zasady obliczeń w audytach EE

    AudytoEnerg dotarł do projektu rozporządzenia określającego zasady sporządzania audytu energetycznego na potrzeby projektowanej ustawy o efektywności energetycznej. Lektura ciekawa bo: "...Do przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej dotyczących budynków mieszkalnych, budynków zamieszkania zbiorowego, budynków usługowych i użyteczności publicznej, lokalnych źródeł ciepła (o mocy nominalnej do 11.6 MW), lokalnych sieci ciepłowniczych (o nominalnej mocy przesyłowej do 11,6 MW) stosuje się, z zastrzeżeniem § 4, przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2009 r. w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego ..."Czytaj więcej...

    Kopia pierwszej strony projektu

    Pierwsza strona projektu rozporządzenia o audytach do ustawy o EE

    Nowa podstrona - OZE (artykuł 1)
    Na stronie www.AudytoEnerg.pl pojawił się nowy dział o Odnawialnych Źródłach Energii w skrócie OZE. Polecamy prezentację audytora energetycznego - pracowika Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG w Katowicach Andrzeja Chomiaka: "Rekomendacje wykorzystania w Polsce odnawialnych źródeł energii (OZE) w budownictwie" Czytaj więcej...
    Prezentacja OZE w budownictwie

    Opis prezentacji OZE w budownictwie

    Nowa podstrona - OZE (artykuł 2)
    Przedstawiamy jako ciekawostkę opis budowanej w Cieszynie małej elektrowni wodnej (MEW). Mimo małej mocy - 0,56 MW cieszyński plac budowy nie wyglada wcale na małą inwestycję. Czytaj więcej...
    Krótka fotorelacja z budowy MEW

    Plac budowy MEW w Cieszynie

  • Cieszyńska Izba Gospodarcza

    W dniu 07.02.2011 r. w Hotelu Liburia w Cieszynie odbyło się spotkanie grupy przedsiębiorców zainteresowanych powstaniem Cieszyńskiej Izby Gospodarczej.

    Wszystkie firmy (z terenu województwa śląskiego)  zainteresowane członkostwem proszone są o kontakt na adres: biuro.cig@gmail.com lub mm@audytoenerg.pl

    Mamy już domenę: www.cig.cieszyn.pl - na tej stronie znajdziesz najowsze informacje dotyczące Cieszyńskiej Izby Gospodarczej.

  • Projekt rozporządzenia o audytach EE

    AudytoEnerg dotarł do projektu rozporządzenia określającego zasady sporządzania audytu energetycznego na potrzeby projektowanej ustawy o efektywności energetycznej. Lektura ciekawa bo:

    "...Do przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej dotyczących budynków mieszkalnych, budynków zamieszkania zbiorowego, budynków usługowych i użyteczności publicznej, lokalnych źródeł ciepła (o mocy nominalnej do 11.6 MW), lokalnych sieci ciepłowniczych (o nominalnej mocy przesyłowej do 11,6 MW) stosuje się, z zastrzeżeniem § 4, przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2009 r. w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (Dz. U. Nr 43, poz. 346)..."

  • Klaster energetyczny

     

    Od ponad roku w województwie śląskim i małopolskim funkcjonuje  nowy podmiot gospodarczy o nazwie KLASTER ENERGETYCZNY. Nie posiada osobowości prawnej, ale potężny potencjał  zawarty w ofercie firm i innych podmiotów uczestniczących w tym przedsięwzięciu . Poniżej zamieszczam pełny tekst porozumienia będącego podstawą prawną istnienia tej organizacji, skupiającej różne podmioty zinteresowane efektywnym wykorzystaniem energii.  Koordynatorem całości jest Kierownik Zespołu Doradców i zarazem Pełnomocnik Zespołu Doradców Klastra Energetycznego Sp. z o.o. Pan Adam Wojewodzic, tel./fax  33 812 64 18, e-mail: awojewodzic@cci.pl
    Więcej szczegółów na temat tej inicjatywy moża znaleźć na stronie www.klaster-energetyczny.pl (link nieaktualny)

     

     POROZUMIENIE DOTYCZĄCE FUNKCJONOWANIA KLASTRA ENERGETYCZNEGO

     

    Niniejszym, Strony postanawiają co następuje:

     
    Strony, podejmując inicjatywę tworzenia Klastra Energetycznego będą się koncentrować na efektywniejszym gospodarowaniu energią poprzez inicjowanie i wdrażanie działań proinnowacyjnych w zakresie transferu wiedzy oraz technologii.
    Celem działań Klastra Energetycznego będzie wzajemna współpraca zmierzająca do zwiększenia efektywności energetycznej funkcjonowania przedsiębiorstw, skutkująca zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla do atmosfery w wyniku prowadzenia działalności oraz propagowanie zachowań oraz projektów proenergetycznych.
    Cel ten zostanie osiągnięty poprzez świadczenie sobie usług wewnątrz Klastra jak również  świadczenie usług dla firm współpracujących z członkami Klastra Energetycznego co ma za zadanie wspierać działalność rynkową przedsiębiorców tworzących klaster.
    Na podstawie niniejszego Porozumienia Strony przystępują do tworzenia Klastra Energetycznego. Celem niniejszego Porozumienia jest ustalenie  warunków współpracy pomiędzy Stronami w ramach Klastra.   

    §1

     Z dniem 2.11. 2009 roku, rozpoczyna swoją działalność "Klaster Energetyczny".

     

    §2

     Członkowie Założyciele Klastra Energetycznego powołują spośród swojego grona Grupę Inicjatywną  w składzie:

     1. Regionalna Izba Handlu i Przemysłu z siedzibą w Bielsku-Białej

     2. Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach

     3. Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Andrychowie

     Funkcje administracyjne niniejszego Porozumienia pełni Regionalna Izba Handlu i Przemysłu z siedzibą Bielsku Białej w ramach Projektu „KIGNET Innowacje izbowy system wsparcia innowacyjności przedsiębiorstw” przy ul. Wzgórze 19 ,43-300 Bielsko-Biała.

     

     §3

     Klaster Energetyczny ma charakter otwarty, co oznacza że może  przyjąć nowych członków, o ile nowy członek podpisze deklarację członkowską, Regulamin Organizacyjny Klastra Energetycznego i przejdzie poprawnie procedurę przystąpienia do partnerstwa.

     1. Do porozumienia o współpracy mogą przystąpić osoby trzecie, a w szczególności przedsiębiorcy, instytucje otoczenia biznesu i jednostki badawcze, które złożą na ręce  Koordynatora deklarację przystąpienia według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do Porozumienia.

    2.  Koordynator, po uzyskaniu akceptacji większości członków Grupy Inicjatywnej przekazuje w terminie 3 dni informację o złożeniu przez osobę trzecią deklaracji przystąpienia wszystkim pozostałym stronom porozumienia. Każdej stronie przysługuje prawo złożenia pisemnego sprzeciwu w terminie miesiąca od otrzymania zawiadomienia.

    3.  Prawo złożenia pisemnego sprzeciwu przysługuje również Koordynatorowi, który zawiadomić może osobę trzecią o sprzeciwie wobec jej przystąpienia do porozumienia w terminie miesiąca od złożenia deklaracji.

    4.   Przystąpienie osoby trzeciej do porozumienia jest skuteczne z chwilą upływu  terminu do złożenia sprzeciwu, o którym mowa w ust. 2, albo z chwilą złożenia przez wszystkie strony porozumienia zgodnego oświadczenia na ręce osoby trzeciej o akceptacji jej przystąpienia.

     5.  Każda ze Stron może wypowiedzieć porozumienie o współpracy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Ustanie członkostwa w Klastrze następuje na wniosek samego Parnera lub  Koordynatora Klastra.  

    §4

     1. Zadaniem Grupy Inicjatywnej jest wypracowanie struktury Klastra Energetycznego, określenie jego składu i formy prawnej oraz opracowanie celów i planu działania klastra zakończonego harmonogramem i szczegółowymi zadaniami. Powyższe szczegółowe zadania zostaną zdefiniowane podczas zebrań członków Klastra Energetycznego lub podczas pracy w grupach tematycznych na udostępnionym narzędziu informatycznym. Partnerzy Klastra Energetycznego będą powiadamiani przez Koordynatora Klastra o dniu, miejscu i porządku Zebrania Klastra Energetycznego na 10 dni przed terminem. Zawiadomienia będą dokonywane drogą elektroniczną do osoby wskazanej zgodnie z zapisami §7 niniejszego porozumienia. Zebrania Klastra Energetycznego będą  organizowane w miarę potrzeb jednak nie rzadziej niż raz w roku.

     2. Zadania określone w niniejszym paragrafie, zostaną zrealizowane w terminie  do 31.03.2010 roku.

     3. W terminie do 31.06.2010r. każdy z Partnerów Klastra w oparciu o zadania szczegółowe przedstawi zakres rzeczowy prac oraz ich proponowany kosztorys z wyszczególnieniem kosztów kwalifikowanych, możliwych do sfinansowania w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka - Działanie 5.1,, Wspieranie rozwoju powiązań kooperacyjnych o znaczeniu ponadregionalnym ".

     4. Strony przyjmują do wiadomości, że maksymalna kwota dofinansowania projektu wynosi 20 milionów złotych w części dotyczącej wydatków inwestycyjnych, 400 tysięcy złotych w części wydatków na doradztwo; 1 milion złotych w części dotyczącej wydatków na szkolenia.

     5. Strony przyjmują do wiadomości , że zakres rzeczowy planowanych do realizacji pzrez nich zadań musi zamykać się następującym katalogiem:

    - zakup środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych związanych z nową inwestycją;

    - doradztwo z zakresu opracowania  planów rozwoju i ekspansji powiązania;

    - udział w krajowych i międzynarodowych spotkaniach w celu wymiany doświadczeń;

    - zakup ogólnodostępnej infrastruktury badawczej

    - infrastruktura sieci szerokopasmowych;

    - działania promocyjne powiązania w celu pozyskania nowych przedsiębiorstw do udziału w powiązaniu,

    - zarządzanie ogólnodostęonym zapleczem technicznym powiązania,

    - organziacja programów szkoleniowych, warsztaów i konferencji  celem  wspierania  procesu dzielenia sie wiedzą oraz tworzenia sieci powiązań między członkami powiązania.

     6. Strony przyjmują do wiadomości, że wysokość dofinansowania w zakresie inwetycji uwzględnia się w wysokości do 100 %   całkowitych wydtaków kwalifikowanych na inwestycje; intensywność wsparcia w zakresie wydatków na zakup usług doradczych związanych z realizacją projektu dla uczestników powiązania  kooperacyjnego innych niż koordynator, nie może przekroczyć 50% tych wydatków, przy czym usługi te nie mogą stanowić elementu stałej lub okresowej działalności uczestnika powiązania kooperacyjnego  lub być związane z bieżącymi wydatkami operacyjnymi tego uczestnika; intensywność wsparcia w zakresie wydatków na zakup usług doradczych dla koordynatora  powiązania kooperacyjnego  może wynosić 1000% tych wydatków;intensywność wsparcia w części dotyczącej szkoleń specjalistycznych dla uczestników powiązania kooperacyjnego   nie może przekroczyć : 45 % wydatków na pokrycie kosztów szkolenia przypadających na mikro-, małego lub średniego przedsiębiorcę, 35% wydatków na pokrycie kosztów szkolenia przypadajacych na pzredsiębiorcę innego niż mikro-, mały i średni.

     7. Strony przyjmują do wiadomości, że  w pzrypadku przekroczenia przez wszytskich partnerów kwot o których mowa w § 4 pkt. 4Koordynator Klastra w negocjacjach z partnerami będzie ograniczał koszty każdego z nich a w przypadku braku porozumienia  skorzysta z przysługujących mu uprawnień, o których mowa w § 3 pkt.. 5 niniejszego porozumienia.

     8. Strony przyjmują do wiadomości, że szczegółowe informacje nt. kosztów kwalifikowanych poszczególnych zadań dostępne są na stronach Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz w dokumentacji wcześniej organizowanych konkursów.

     

    §5

    Jakiekolwiek koszty finansowe związane z realizacją niniejszego Porozumienia będą pokrywane przez Strony jedynie za uprzednio uzgodnionymi i podpisanymi, odrębnymi umowami lub decyzjami potwierdzonymi zawsze w formie pisemnej. Każda ze Stron ponosi pełną odpowiedzialność za podjęte przez siebie działania, w szczególności za zobowiązania finansowe, nie obciążając nimi pozostałych Stron Porozumienia, o ile nie postanowiono inaczej w drodze odrębnej umowy.  

    §6

    Niniejsze porozumienie powołuje Koordynatora Klastra tj. Regionalną Izbę Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej, który do czasu wykonania prac o których mowa w §4 sprawować będzie funkcje zarządcze Klastra Energetycznego.

     Funkcja Koordynatora Klastra może zostać przekazana na podstawie pełnomocnictwa innemu Partnerowi Klastra będącemu jednocześnie Instytucją Otoczenia Biznesu lub fundacją, zarejestrowanym stowarzyszeniem, spółką akcyjną, spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, jednostką badawczo - rozwojową, spełniającą wymagania o których mowa w wytycznych do działania 5.1  POIG. Przekazanie funkcji Koordynatora Klastra nie wymaga zgody innych Partnerów. Pełnomocnictwo może podlegać odwołaniu. O fakcie tym informowani są Partnerzy Klastra w terminie 3 dni od daty odwołania pełnomocnictwa.

     §7

     Każda ze Stron w terminie do 15.12.2010 r. wyznaczy osobę, która będzie odpowiedzialna za wzajemne kontakty, wszelkie zawiadomienia, zgody oraz inne informacje związane z niniejszym Porozumieniem. Każdemu z przedstawicieli Partnera zostanie założone konto wraz z podaniem hasła na serwerze www.klaster-energetyczny.pl (link nieaktualny) wraz z przypisaniem mu uprawnień do zarządzania klastrem w tzw. obszarze:  Dla Partnerów.

     Dostęp do informacji niejawnych wymaga od Partnera zachowania w tajemnicy loginu oraz hasła dostępu. Funkcje administracyjne narzędziem IT w części merytorycznej będą prowadzone przez Koordynatora Klastra natomiast w części technicznej przez dostawcę narzędzia IT i będą podlegały finansowaniu w ramach zawiązywania się inicjatyw posiadających zewnętrzne finansowanie. 

     

    §8

     W przypadku zmian organizacyjnych każda ze Stron zawiadomi drugą Stronę o nowych osobach kontaktowych. Zmiana osoby kontaktowej pociąga za sobą zamianę dostępu do narzędzia internetowego tj. założenie nowego loginu wraz z hasłem.

     

    §9

     Niniejsze Porozumienie nie powoduje powstania jakiegokolwiek stosunku podległości pomiędzy Stronami. W przypadku konfliktu interesów pomiędzy Klastrem a Członkami w zakresie prowadzonej przez Strony działalności, Partnerzy będą realizować swoje zobowiązania w sposób autonomiczny, niezależny i na własną odpowiedzialność.

     §10

     Niniejsze Porozumienie będzie rządzone prawem obowiązującym w Rzeczypospolitej Polskiej. Wszelkie spory powstałe wskutek lub w związku z niniejszym Porozumieniem będą podlegały ostatecznemu rozstrzygnięciu przez Sąd Arbitrażowy przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach zgodnie z regulaminem Sądu.

     § 11

     Wszelkie zmiany treści Porozumienia wymagają zachowania formy pisemnej, pod rygorem nieważności. Proponowane przez Partnerów zmiany Regulaminu organizacyjnego wymagają zgody Koordynatora Klastra.

      

    § 12

     Treść Porozumienia, Regulaminu organizacyjnego podlegają upublicznieniu na stronie Klastra Energetycznego.

     

    §13

      Integralną częścią niniejszego porozumienia jest regulamin organizacyjny stanowiący załącznik nr 1 do porozumienia. partnerzy porozumienia zapoznali sie z treścią Regulaminu organizacyjnego oraz akceptują jego zapisy.
     

    § 14

     Niniejsze Porozumienie zostało sporządzone w tylu kopiach jednobrzmiących egzemplarzy ilu Partnerów  podpisało niniejsze Porozumienie oraz Regulamin. Dodatkowo sporządzony został jeden egzemplarz dla Klastra Energetycznego, który będzie w posiadaniu Koordynatora Klastra lub Pełnomocnika ustanowionego na podstawie §6 niniejszego Porozumienia.

  • III spotkanie Śląskiego Stowarzyszenia Certyfikatorów i Audytorów Energetycznych 24-09-2010 r.

    W dniu 24.09.2010 r. w siedzibie Regionalnej Izby Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej odbyło się seminarium ”Świadectwa Energetyczne w Polsce i Republice Czeskiej – Możliwości współpracy transgranicznej”,

    prezentacja_certo był to równiez temat prelekcji wygłoszonej przez niżej podpisanego. Zostały w niej przedstawione aktualne uwarunkowania techniczno prawne stosowania w Republice Czeskiej świadectw charakterystyki energetycznej budynków czyli  Průkaz energetické náročnosti budovy oraz innych audytów energetycznych.

    Świadectwo Charakterystyk Energetycznej w Czechach Pokazano przykład czeskiego świadectwa i podano niektóre różnice w metodologii jego wykonania w stosunku do polskch przepisów. Dodatkową prezentacją był pokaz najnowszych możliwości programu CERTO  w zakresie tzw. optymalizacji przedsięwzięć termomodernizacyjnych w myśl hasła: "Program CERTO narzędziem dla doradców energetycznych".

    certo_mTwórca programu CERTO - Dolnosląska Agencja Energii i Środowiska zainicjowała w tym dniu specjalna promocję na zakup programów ich autorstwa: CERTO, Aterm, Rema, Gapi. Wyłącznie dla członków ŚSCiAE. Promocja trwa tylko do 08.10.2010 r !

     Prezes SSCiAE Monika HaduchDrugą prelegentka była Monika Haduch - Prezes Śląskiego Stowarzyszenia Certyfikatorów i Audytorów Energetycznych. Przybyła z ciekawą prezentacją: "Audytor Efektywności Energetycznej" ukazującą złożoną problematykę projektu Ustawy o Efektywności Energetycznej.

    Ostatnim punktem spotkania była swobodna dyskusja na różne tematy bieżące interesujące członków ŚSCiAE. Pani Prezes ponformował, że następne spotkanie w formie walnego zgromadzenia członków zostanie zorganizowane w grudniu na Ślasku. Termin i miejsce spotkania zostanie podane mailowo do wszystkich zainteresowanych.

    przerwa_m

    Maciej Mierzejewski

  • Nowelizacja Dyrektywy

    Dnia 18.06.2010 w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ukazał się pełny tekst nowej Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, będącej przekształceniem Dyrektywy 2002/91/WE. 
     
    Tym razem ustawodawca zadbał o jasność niektórych zapisów:

    •Wszystkie budynki wybudowane po 31 grudnia 2020 r. będą musiały spełniać wysokie standardy energooszczędności i być zasilane w dużej mierze przez energię odnawialną  (budynki użyteczności publicznej do 31 grudnia 2018).Alternatywne rozwiązania takie jak zdecentralizowane systemy dostaw energii, systemy centralnego ogrzewania i chłodzenia będą musiały zostać wzięte pod uwagę dla wszystkich nowo wznoszonych budowli.
    •Świadectwa charakterystyki energetycznej są obowiązkowe dla budynków (lub modułów budynków) wznoszonych, sprzedawanych bądź wynajmowanych. Państwa członkowskie będą teraz musiały wymagać, aby przy okazji wznoszenia, sprzedaży lub wynajmu budynków lub modułów budynków świadectwo charakterystyki energetycznej lub jego kopię przedstawiano ewentualnemu nowemu najemcy lub kupującemu i przekazywano ją kupującemu lub nowemu najemcy.
    •Wskaźnik charakterystyki energetycznej podany na świadectwie będzie musiał być umieszczany w ogłoszeniach o sprzedaży i wynajmie.
    •Świadectwa charakterystyki energetycznej staną się bardziej użyteczne ponieważ zawierać będą przydatne wskazówki dotyczące możliwości poprawy efektywności energetycznej.
    •Państwa Członkowskie muszą również ustanowić niezależny system kontroli świadectw  i wprowadzić kary za nieprzestrzeganie przepisów.
    •Powstaje obowiązek prowadzenia przez Państwo publicznej bazy danych ekspertów mających akredytację i wykonujących świadectwa charakterystyki energetycznej oraz akredytowanych spółek wykonujących taką usługę.
    •Rola sektora publicznego jako dającego przykład innym jest jeszcze bardziej podkreślana poprzez wyższe wymagania dotyczące wystawiania i eksponowania świadectw dla budynków należących do władz publicznych i przez wcześniejszy termin przekształcenia ich w budynki o niskim zapotrzebowaniu na energię (w 2018 r.).

    Dyrektywa wchodzi w życie 20 dni po jej opublikowaniu, czyli 7 lipca 2010r. Czekamy zatem z niecierpliwością na reakcje Ministerstwa Infrastruktury.

  • Zarządzanie energią w budynkach komunalnych

    energia_budynki_komunalne_m

    Poradnik "Zarządzanie energią w budynkach komunalnych"

    Praca zbiorowa

    stron 160, okładka miękka

    Wydawca: Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”

    Kraków 2009

     Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités" wydało bardzo interesujący poradnik pt. „Zarządzanie energią w budynkach komunalnych" w ramach realizowanego projektu pt. „Świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynków komunalnych" dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Poradnik jest przewodnikiem wskazującym drogę do bardziej efektywnego zarządzania energią w budynkach komunalnych. Przedstawiono w nim zasady i cel przygotowywania świadectw charakterystyki energetycznej budynków, przykłady dotyczące zarządzania energią w budynkach komunalnych z uwzględnieniem wykorzystania odnawialnych źródeł energii i wskazaniem źródeł finansowania, bądź przeprowadzoną termomodernizację budynków. Poradnik ponadto wyjaśnia podstawowe zasady energooszczędnego oświetlenia budynków.

     

    Zobowiązania Polski zapisane Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady Europy 2002/91/EC w sprawie sporządzania charakterystyki energetycznej budynków zostały wprowadzone do polskiego prawa przez nowelizację ustawy Prawo Budowlane (Dz.U. nr 191, poz. 1373). Poradnik wyjaśnia jaki jest główny cel przygotowywania charakterystyki energetycznej – określenie aktualnego poziomu energetycznego budynku.

    Poradnik zachęca do ograniczania emisji CO2, a więc stanowi przyczynek do działań na rzecz ochrony klimatu i realizacji pakietu energetyczno-klimatycznego 3x20 (ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 20%, poprawa efektywności energetycznej o 20% oraz zwiększenie udziału produkcji energii ze źródeł odnawialnych do poziomu 20% do roku 2020).

     Polityka na rzecz racjonalizacji zużycia energii przynosi znaczące oszczędności w budynkach komunalnych, a tym samym stanowi doskonały przykład dla wszystkich obywateli, warto więc sięgnąć po poradnik, aby poznać sprawdzone sposoby „Zarządzania energią w budynkach komunalnych".

    Wydawca: Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités"

    Polecam wszystkim zapoznanie się z tą interesujacą pozycją. Już sam dobór autorów zachęca do przeczytania wszystkich rozdziałów:

    - W rozdziale 1 zaproponowana graficzna forma projektowej charakterystyki energetycznej przez mgr inż. Annę Sas-Micuń to chyba jedyna tego typu sugestia, z którą powinni obowiązkowo zapoznać się wszyscy projektanci i twórcy programów do liczenia świadectw energetycznych budynków. Autorka, w chwili pisania tego tekstu pracowała w samym "oku cyklonu" czyli w Ministerstwa Infrastruktury i jest znana większości certyfikatorów nie tylko z egzaminów na Bobrowieckiej 9, ale i olbrzymiego zaangażowania przy propagowaniu idei certyfikacji energetycznej na stanowisku Naczelnika Wydziału Oceny Energetycznej i głównego specjalisty w Departamencie Rynku Budowlanego Ministerstwa Transportu i Budownictwa, kierownika zespołu specjalistów przygotowujących wdrożenie Dyrektywy oraz członka zespołu polskiego w projekcie EPBD Concerted Action mającego na celu koordynacje prac nad wdrożeniem Dyrektywy we wszystkich krajach członkowskich UE.

    - W rozdziale 2  metodologię liczenia  świadectw energetycznych budynków przedstawia  dr inż. Aleksander Panek, prezes Zrzeszenia Audytorów Energetycznych, prezes Narodowej Agencji Poszanowania Energii S.A., adiunkt w Instytucie Ogrzewnictwa i Wentylacji Politechniki Warszawskiej, członek zespołu specjalistów przygotowujących wdrożenie Dyrektywy, członek zespołu sterującego w projekcie EPBD Concerted Action. Wybitny specjalista w dziedzinie fizyki budowli i budownictwa zrównoważonego, autor licznych prac naukowych artykułów w tych dziedzinach wiedzy.

    - W rozdziale 3 audytor z firmy Egoterm mgr inż. Dariusz Curyło na przykładzie "wziętym z życia" w obrazowy sposób (wykresy i tabele) omawia świadectwo energetyczne budynku szkolnego.

    -  Rozdział 4 poświęcono zagadnieniom oświetlenia - mgr inż. Jacek Piotrowski z firmy Światłoprojekt  omawia w nim praktyczne aspekty oświetlenia wbudowanego występującego w budynkach użyteczności publicznej. Temat szczególnie polecany początkujacym certyfikatorom i audytorom - m.in. przejrzysta tabela porównująca większość występujących w polskich warunkach elektrycznych źródeł światła pozwala na uporządkowanie wiedzy w tym zakresie.

    - Rozdział 5 to zebrany przez przedstawiciela Wydawcy mgr Iwonę Korohoda zbiór 17  interesujacych przypadków termomodernizacji, świadectw energetycznych oraz przedsięwzięć związanych z energooszczędnością i odnawialnymi źródłami energii. Na szczególną uwagę zasługuje artykuł dr inż. Adolfa Mirowskiego na str. 106; 5.7. Instalacje solarne - teoria a praktyka.  Porusza w nim gorący temat kolektorów słonecznych, a w szczególnośći błędów popełnianych na etapie projektowania, przetargu i wykonawstwa. Warto posłuchać tego praktyka - eksperta firmy Viessmann w Polsce.

    Poniżej przedstawiam szczegółowy spis treści całego tomu.

    Miłej lektury

    Maciej Mierzejewski 

     

    Spis treści

     

    1. Wprowadzenie (Anna Sas-Micuń) 5

    1.1. Główne ustalenia dyrektywy 5

    1.2. Stan prawny 6

    • 1.2.1. Poziom ustawowy 6
    • 1.2.2. Inne nowe uregulowania i zmiany w wykonawczych aktach prawnych 8
    • 1.2.2.1. Wymagania techniczno-budowlane - projektowanie charakterystyki energetycznej 8

    1.3. Wykaz przywoływanych aktów prawnych 16

    l.4. Harmonogram wdrażania dyrektywy na rok 2009 17

    1.5. Ocena energetyczna budynków 17

    • 1.5.1. Świadectwo - wymogi formalno-prawne 18
    • 1.5.2. Budynki istniejące sprzedawane i wynajmowane a świadectwo charakterystyki energetycznej (rynek wtórny) 19
    • 1.5.3. Budynki nowe (rynek pierwotny) i modernizowane a świadectwo charakterystyki energetycznej 20
    • 1.5.4. Nowe wymagania dla projektowanych budynków użyteczności publicznej 21
    • 1.5.5. Nowe wymagania dla termomodernizowanych budynków oparte na premii termomodernizacyjnej 22
    • 1.5.6. Co warto wiedzieć o kosztach świadectwa 23

    1.6. Nowa profesja - osoba uprawniona do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej. 23

    1.7. Podsumowanie 25

    2. Ocena energetyczna budynków (Aleksander Panek) 27

    2.1. Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku 27

    2.2. Zasady sporządzania świadectw energetycznych budynków 27

    2.3. Określanie charakterystyki energetycznej budynku 31

    • 2.3.1. Uwagi wstępne 31
    • 2.3.2. Procedura obliczeniowa 31
    • 2.3.3. Obliczenia rocznego zapotrzebowania na energię pierwotną 34
    • 2.3.4. Roczne zapotrzebowanie na energię końcową dla ogrzewania. wentylacji i chłodzenia 36
    • 2.3.5. Chłodzenie i wentylacja 37
    • 2.3.6. Zapotrzebowanie ciepła/chłodu użytkowego dla ogrzewania. chłodzenia i wentylacji 39
    • 2.3.7. Zapotrzebowanie na energię końcową na potrzeby oświetlenia wbudowanego 40

    2.4. Wymagania dla nowych budynków i budynków poddawanych przebudowie 42

    2.5. Uwagi końcowe 46

    3. Przykład opracowania charakterystyki energetycznej budynku użyteczności publicznej (Dariusz Curyło) 49

    3.1. Wstęp 49

    3.2. Zapotrzebowanie na energię dla potrzeb ogrzewania i wentylacji 50

    3.3. Zapotrzebowanie na energię dla potrzeb przygotowania ciepłej wody użytkowej 53

    3.4. Zapotrzebowanie na energię końcową dla potrzeb oświetlenia wbudowanego 54

    3.5. Roczne zapotrzebowanie na energię pomocniczą 55

    3.6. Wyznaczenie rocznego zapotrzebowania na energię pierwotną dla budynku 55

    4. Energooszczędne oświetlenie w budynkach komunalnych, głównie w szkołach i urzędach (Jacek Piotrowski) 59

    4.1. Wprowadzenie 59

    4.2. Wymagania oświetleniowe 62

    4.3. Techniczne aspekty realizacji oświetlenia 65

    4.4. Praktyczne wskazówki dla realizacji i eksploatacji energooszczędnego oświetlenia 70

    4.5. Wykorzystanie energii odnawialnej dla celów oświetlenia 74

    Literatura 75

    5. Polskie i europejskie przykłady zarządzania energią w budynkach komunalnych z wykorzystaniem OZE (zebrała Iwona Korohoda) 77

    5.1. Zarządzanie energią przez władze lokalne - Bielsko-Biała (woj. śląskie) 77

    5.2. Szpital z instalacją solarną - Częstochowa (woj. śląskie) 84

    5.3. Geotermia - Grudziądz (woj. kujawsko-pomorskie) 87

    5.4. Wykorzystanie biomasy - Nowa Dęba (woj. podkarpackie) 91

    5.5. Zintegrowana gospodarka odpadami komunalnymi - województwo śląskie 97

    5.6. Farma wiatrowa - Tymień (woj. zachodnio-pomorskie) 103

    5.7. Instalacje solarne - teoria a praktyka (Adolf Mirowski) 106

    5.8. Efektywne wykorzystanie energii - Gabrowo (Bułgaria) 114

    5.9. Jak stare budynki mogą stać się atrakcyjne i energetycznie wydajne: żłobek Ivancica - Osijek (Chorwacja) 118

    5.10. Od strategii do działania: lokalne zarządzenia w sprawie polepszenia efektywności

    energetycznej obiektów - Brasov (Rumunia) 122

    5.11. Wiedza to pieniądz! Automatyczne monitorowanie energii i targeting w Leicester (Wielka Brytania) 127

    5.12. Świadectwo energetyczne dla szkoły CEIP Can Falguera w Sant Feliu de Llobregat (Hiszpania) 132

    5.13. Inteligentny Dom - jak dzięki sprawnej modernizacji można zmienić XVIII-wieczny budynek szkoły w efektywny energetyczni e biurowiec - Martjanci, gmina Moravskie Toplice (Słowenia) 135

    5.14. Nowoczesne zarządzanie energią w budynkach szkolnych - Projekt SchooBIEDO 142

    5.15. Świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynków komunalnych 148

    5.16. Display - kampania łącząca europejską legislację i działania lokalne 151

    5.17. Porozumienie Burmistrzów na rzecz ochrony klimatu 154

  • Fizyka budowli w świetle charakterystyki energetycznej budynków

    fizyka_budowli_w_swietle_charakterystyki_energetycznej_budynk"Fizyka budowli w świetle charakterystyki energetycznej budynków"

    dr inż. Abdrahman Alsabry

    stron 179, okładka miękka

    Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego

    Zielona Góra 2009

    Ten poradnik to bogate źródło praktycznych informacji. Pozwolą Ci na łatwe przebrnięcie  przez zagadnienie związane z certyfikacją energetyczną budynków. To lektura obowiązkowa dla każdego audytora, certyfikatora czy doradcy energetycznego. Polecam go jako jedną z najlepszych publikacji na temat świadectw energetycznych budynków.  Niestety książka nie jest dostępna w księgarniach. Poniżej zamieszczam fragment wstępu i opinię dr inż. Maciej Robakiewicz oraz pełny spis treści.

    Maciej Mierzejewski

    Ze wstępu:

    ... Materiały zawarte w kolejnych rozdziałach mają na uwadze względy dydaktyczne. W rozdziale 1 ,2, i 3 omówiono podstawowe pojęcia i przykłady z wybranych zagadnień "ochrona cieplna budowli". W rozdziale 4 omówiono podstawowe poprawki do współczynnika przenikania ciepła. W rozdziale 5 i 6 omówiono "wymagania izolacyjności cieplnej związane z oszczędnością energii". W rozdziale 7 omówiono zostały "mostki cieplne" z zadaniami. W rozdziale 8 omówiono "Obliczanie projektowej straty ciepła do gruntu". W Rozdziale 9 omówione zostały podstawowe pojęcia z zakresu "charakterystyka energetyczna budynków". W rozdziale 10 przedstawiana została "metoda obliczenia zapotrzebowania energii dla ogrzewania i wentylacji budynku lub lokali nie wyposażonych w instalację chłodzenia". W rozdziale 11 zamieszczone są przykładowe zadania z zakresu "świadectw energetycznych dla budynków mieszkalnych". W części uzupełniającej zamieszczono załączniki.

     

    W podręczniku podjęto wysiłek dostosowania przykładów do obowiązujących przepisów normowych. Nie wszędzie powiodło się to całkowicie, gdyż zarówno polskie normy jak i rozporządzenia znajdują się wciąż w stanie bardzo intensywnych zmian. ...

    AUTOR 

    OPINIA

    dot. pracy pt. FIZYKA BUDOWLI W ŚWIETLE CHARAKTERYSTYKI ENERGETYCZNEJ BUDYNKÓW

    której autorem jest dr inż. Abdrahman Alsabry

    Praca jest podręcznikiem przygotowanym dla słuchaczy studiów podyplomowych, których tematem jest budownictwo energooszczędne, auditing energetyczny i certyfikacja energetyczna budynków. Te studia podyplomowe powinny przekazać słuchaczom pewien szczególny zakres wiedzy z dziedziny fizyki budowli związany z oceną charakterystyki energetycznej budynków. Taki właśnie zakres fizyki budowli uzupełniony o wiedzę dotyczącą przepisów i norm niezbędnych przy dokonywaniu oceny charakterystyki energetycznej zawiera opiniowany podręcznik. Podręcznik zawiera nie tylk terię i przepisy, ale także liczne przykłady, które wyjaśniają praktyczne zastosowanie teorii, co jest jego dużą zaletą.

    Opracowanie i wydanie podręcznika o takiej treści jest jak najbardziej potrzebne, gdyż zainteresowanie problemami budownictwa energooszczędnego i oceny energetycznej budynków niewątpliwie będzie się stale rozszerzać.

    W podręczniku zawarto wszystkie podstawowe problemy związane z dokonywaniem oceny charakterystyki energetycznej budynków.

    dr inż. Maciej Robakiewicz
    Prezes Fundacji Poszanowania Energii
    Sekretarz Zrzeszenia Audytorów Energetycznych
    xx 

     Spis treści

    1. OCHRONA CIEPLNA BUDOWLI 6

    1.1. Opór cieplny warstw jednorodnych 6

    1.2. Opory przejmowania ciepła na powierzchni 6

    2. CAŁKOWITY OPÓR CIEPLNY 7

    2.1. Całkowity opór cieplny komponentu budowlanego składającego się z warstw

    jednorodnych 7

    2.2. Współczynnik przenikania ciepła 7

    2.3. Zadania 7

  • Projekt ustawy o efektywności energetycznej

    Projekt ustawy o efektywności energetycznej w dniu 12 kwietnia 2010 r. został skierowany pod obrady stałego Komitetu Rady Ministrów. Pełny tekst projektu: Projekt ustawy o efektywności energetycznej z dnia 08.04.2010 . Obszerne wyjaśnienia dotyczące tej ustawy znajdziecie w artykule Andrzeja Chomiaka: System poprawy efektywności energetycznej.
  • Obowiązkowe ubezpieczenie - najtańsza oferta w 2010 r.

    Ubezpieczenie obowiązkowe dla zrzeszonych.

    oc_piib_swiadectwa_energetyczne_mPo miesiącu działania  Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2009 dotyczącego obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej osób wykonujących świadectwa charakterystyki energetycznej budynków, zadziałała "niewidzialna ręka rynku" i obecnie mamy już kilka ciekawych ofert.

      W Allianz dalej najlepsze warunki mają członkowie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.  Broker Hanza Brokers sp. z o.o reprezentując stutysięczną grupę klientów ubezpieczajacych obowiązkowe oc osób  wykonujących samodzielne funkcje w budownictwie, wynegocjował bardzo korzystne warunki ubezpieczenia.  Za jedyne 15 zł składki rocznej można dokupić do już zawartego ubezpieczenie z sumą gwarancyjną na 25000€.

    Dla osób nie należących do PIIB, przy  wysokości sumy gwarancyjnej 25000€ najniższą obecnie stawkę składki oferuje Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych i wynosi ona 100,00 zł na rok. Kto może zawrzeć takie ubezpieczenie?
  • CERTO2014 - jak zamawiać ?

    Aby użytkować pełną wersję programu CERTO2014 należy wykonać 6 prostych kroków opisanych w poniższej tabeli:

  • Ocena energetyczna budynków

    Ocena energetyczna budynków dla audytorów, projektantów, zarzaców i certyfikatorówOCENA ENERGETYCZNA BUDYNKÓW to obowiązkowa pozycja dla każdego certyfikatora, audytora, projektanta i zarządcy nieruchomości. Te prawie 1300 stron przepisów i komentarzy w poręcznej formie (okładka skoroszytu B5), jest co kwartał aktualizowana (wymienne kartki)!
    Jeśli masz wątpliwości co powie Urząd nadzoru Budowlanego przy odbiorze Twojego świadectwa energetycznego (certyfikatu) budynku koniecznie zapoznaj się z komentarzami mgr inż. Wiesława Bocheńczyka - głównego redaktora tej pozycji i jednocześnie członka Rady Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, byłego szefa Biura Inspekcyjno-Kontrolnego GUNB i Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, rzeczoznawca branżowego i praktyka z wieloletnim doświadczeniem w branży budowlanej.



    OCENA ENERGETYCZNA BUDYNKÓW

    Dostosowanie projektów budynków oraz istniejacych nieruchomości do wymagań najnowszych przepisów Prawa Budowlanego, Warunków technicznych 2008 i Rozporzadzeń MI wynikajacych z unijnej Dyrektywy 2002/91/WE
    W publikacji znajdziesz m.in.:

    • Omówienie postanowień nowelizacji PB rozszerzającej obowiązek wystawiania świadectw energetycznych także w przypadku wynajmu budynku i lokalu
    • Porady dotyczące zmienionego zakresu i formy audytu energetycznego, który zaczął obowiązywać od dnia 19 marca 2009 r.
    • Informacje na temat zmian obowiązkowych procedur podczas wykonywania przeglądów i kontroli efektywności energetycznej kotłów grzewczych (Dz.U. nr 191, poz. 1373)
    • Wskazówki związane z zaostrzonymi zasadami kontroli instalacji zgodnie z wytycznymi MI zawartymi w rozporządzeniu z 6 listopada 2008r.
    • Opinie o najnowszych wymaganiach w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
    OCENA ENERGETYCZNA BUDYNKÓW to prestiżowa pozycja w Twoim biurze, mały format A5, ale ok. 1296 str., cena 369 zł brutto za dzieło bazowe w oprawie segregatorowej, płatne przelewem po otrzymaniu przesyłki (cena nie zawiera refakturowanych kosztów wysyłki)

     


    Aktualizacje: w przeciętnej cenie 152,50 zł netto i objętości 200 stron (w zależności od obszerności poruszanej tematyki lub zmian w otoczeniu prawnym) ukazują się co 3 miesiące.

    Sposób zamawiania:
    - pobrać i wypełnić  formularz zamówienia,
    - wysłać formularz na podany adres lub fax,
    - odebrać od kuriera przesyłkę,
    - dokonać wpłaty na podane konto.

    Do pobrania (pliki pdf):
    - formularz zamówienia
    - spis treści

  • Śląskie Stowarzyszenie Certyfikatorów i Audytorów Energetycznych - wypis z KRS

    Dane z wyszukiwarki podmiotów w Krajowym Rejestrze Sądowym

    Informacje o podmiocie

    Numer KRS 0000338079
    REGON
    NIP  
    Rejestr POZYCJA KRS W REJESTRZE STOWARZYSZEŃ
    Aktualna Nazwa ŚLĄSKIE STOWARZYSZENIE CERTYFIKATORÓW I AUDYTORÓW ENERGETYCZNYCH
    Forma Prawna STOWARZYSZENIE
    Województwo ŚLĄSKIE
    Powiat M. BIELSKO-BIAŁA
    Gmina M. BIELSKO-BIAŁA
    Miejscowość BIELSKO-BIAŁA
    Ulica KOLISTA
    Nr domu 105N
    Nr lokalu 1
    Kod pocztowy 43-300
    Poczta BIELSKO-BIAŁA
    Adres strony internetowy:
    Adres poczty elektronicznej
    Data wpisu do rejestru przedsiebiorców
    Data wpisu do rejestru stowarzyszeń 2009-09-25
    Data wykreślenia z rejestru przedsiebiorców
    Data wykreślenia z rejestru stowarzyszeń
    Data uprawomocnienia wykreślenia z KRS
    Status OPP
    Data przyznania statusu OPP
    Nazwa organu reprezentacji ZARZĄD
    Sposób reprezentacji 1. DO WAŻNOŚCI OŚWIADCZEŃ WOLI W SPRAWACH MAJĄTKOWYCH WYMAGANY JEST PODPIS PREZESA LUB WICEPREZESA ORAZ DWÓCH CZŁONKÓW ZARZĄDU.
    2. DO REPREZENTOWANIA STOWARZYSZENIA, W TYM W POSTĘPOWANIACH ADMINISTRACYJNYCH LUB SĄDOWYCH, UPRAWNIONY JEST DOWOLNY CZŁONEK ZARZĄDU LUB INNA OSOBA PISEMNIE UPOWAŻNIONA PRZEZ PREZESA LUB WICEPREZESA, W ZAKRESIE I OKRESIE OKREŚLONYM W UPOWAŻNIENIU.
    3. DO WAŻNOŚCI OŚWIADCZEŃ WOLI W SPRAWACH MAJĄTKOWYCH ODDZIAŁU STOWARZYSZENIA WYMAGANY JEST PODPIS PRZEWODNICZĄCEGO ZARZĄDU ODDZIAŁU LUB ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO I SKARBNIKA ODDZIAŁU.
    4. DO REPREZENTOWANIA ODDZIAŁU STOWARZYSZENIA, W TYM W POSTĘPOWANIACH ADMINISTRACYJNYCH LUB SĄDOWYCH, UPRAWNIONY JEST DOWOLNY CZŁONEK ZARZĄDU ODDZIAŁU LUB INNA OSOBA PISEMNIE UPOWAŻNIONA PRZEZ PRZEWODNICZĄCEGO ZARZĄDU ODDZIAŁU LUB ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO, W ZAKRESIE I OKRESIE OKREŚLONYM W UPOWAŻNIENIU.
    Data zawieszenia działalności
    Data wznowienia działalności
    Informacje o upadłości  
    Nazwa organu wydającego akt prawny  
    Sygnatura aktu prawnego  
    Data wydania aktu prawnego
    Określenie sposobu prowadzenia postępowania upadłościowego  
    Data zakończenia postępowania upadłościowego
    Sposób zakończenia postępowania upadłościowego  
    Członkowie reprezentacji
    Nazwisko lub Nazwa Nazwisko drugi człon Imię pierwsze Imię drugie Funkcja
    HADUCH   MONIKA ANNA PREZES ZARZĄDU
    GAWEŁ   SEBASTIAN   WICEPREZES ZARZĄDU
    CIEŚLAR   BARBARA   SKARBNIK ZARZĄDU
    MACIEJEWSKA   LILIANA   SEKRETARZ ZARZĄDU
    WOSZCZYNA   KRZYSZTOF   CZŁONEK ZARZĄDU

    Brak danych o likwidatorach podmiotu

    stan danych na dzień: 2010-01-04  

  • Strona www ŚSCiAE

    Z przyjemnością informujemy, że śląskie Stowarzyszenie Certyfikatorów i Audytorów Energetycznych ma już swoją stronę www.ssciae.pl (od 2010 r link nieaktywny). Znajdziecie w niej podstawowe informacje o stowarzyszeniu, dane kontaktowe Zarządu, statut i deklarację członkowską.

  • Obowiązkowe ubezpieczenie certyfikatorów czyli osób wykonujących świadectwa energetyczne budynków

    Prawne aspekty ubezpieczenia obowiązkowego oc
    W Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2009 opublikowanego w wersji elektronicznej 30.12.2009,  podano 31.12.2009 roku jako datę rozpoczęcia obowiązywania obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej osób wykonujących świadectwa charakterystyki energetycznej budynków. Tempo wprowadzania prawa trochę za szybkie! Mamy znowu do czynienia z naszą "szarą strefą" prawa bo kto może się ubezpieczyć w Sylwestra, gdy nie ma jeszcze praktycznie możliwości zawarcia takiego ubezpieczenia.  Stan taki nie przeszkadzał jednak różnym pośrednikom (brokerom) ubezpieczeniowym na oferowanie

  • II spotkanie Śląskiego Stowarzyszenia Certyfikatorów i Audytorów Energetycznych 12-12-2009 r.

    Szanowni Państwo

     

    Zapraszam Was serdecznie na spotkanie naszego Stowarzyszenia oraz do udziału w jego pracach.  Wiele spraw wymaga omówienia i dlatego postanowiliśmy się jeszcze raz spotkać w tym roku. Miejsce spotkania to wynajęta sala  w Zespole Szkół Ogólnokształcących  na osiedlu Beskidzkim w Bielsku-Białej.

     

    Dokładny adres:

     

    ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTALCĄCYCH IM. AK

     

    UL. STERNICZA 4

     

    BIELSKO-BIAŁA

     

    link do mapy w zumi.pl 
    Czas spotkania:

     

    SOBOTA , 12 GRUDNIA 2009

     

    GODZINY: 10 -13

     

     Na pewno poruszymy następujące sprawy:

     

    • Cennik świadectw
    • Zmiany w prawie budowlanym
    • Legitymacje, składki , strona www stowarzyszenia
    • Współpraca z RIHiP
    • Przyjęcia nowych członków
    • Tworzenie lokalnych oddziałów

    Proszę o nadsyłanie potwierdzeń przybycia oraz wnoszenie spraw, które mają być poruszane na adres: biuro@energo-certyfikaty.com
    Zaproście również osoby ze środowiska zainteresowane przystąpieniem do Stowarzyszenia. Mogą to być także osoby po kursach, które nie są jeszcze po egzaminie.

     Pozdrawiam serdecznie i oczekuję Waszych potwierdzeń przybycia.

     

    Monika Haduch
    Prezes Śląskiego Stowarzyszenia Certyfikatorów
    i Audytorów Energetycznych

     

    Tel. 504 155 634
    biuro@energo-certyfikaty.com

     


  • I Konferencja "Oszczędzanie energii najlepszą inwestycją XXI wieku"

    Otwarcie konferencji24.10.2009 r. odbyła się I Konferencja szkoleniowa zorganizowana w Śląskim Zamku Sztuki i Pzedsiębiorczości w Cieszynie pod nazwą: "Oszczędzanie energii najlepszą inwestycją XXI wieku".

  • CERTO program do świadectw energetycznych

    Program CERTO do świadectw charakterystyki energetycznej budynków (certyfikatów energetycznych) i certo 2014m to programy przeznaczone do wykonywania świadectw charakterystyki energetycznej budynku oraz do sporządzania charakterystyki energetycznej a także do wyznaczania projektowanej mocy cieplnej dla:

    • budynków mieszkalnych (np.: domy jednorodzinne, bloki mieszkalne)
    • budynków niemieszkalnych (np.: budynki użyteczności publiczej, szkoły, szpitale, biura itp.)
    • lokali mieszkalnych
    • części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową
    • budynków produkcyjnych, hal, budynków handlowych wyposażonych w chłodnie i mroźnie
    • wszystkich budynków klimatyzowanch.

    ----Sposób zamawiania programu CERTO----

  • CERTO - szkolenie w Cieszynie 24.10.2009 r.

    Firma AUDYTOENERG ma przyjemność zaprosić w dniu 24.10.2009 r. (sobota) o godz. 1100 w Oranżerii Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości

    w Cieszynie ul. Zamkowa 3 , na I Konferencję Szkoleniową z cyklu:

     

     

     

    Oszczędzanie energii najlepszą inwestycją XXI wieku

     

     

    Program konferencji:

     


     

    1. Innowacyjna technologia Polytech jako systemowe rozwiązania izolacji przegród poziomych i pionowych

     

    1100– 1130

     

    - prelegent Brunon Kieloch - współwłaściciel firmy Tech Service Polska z Czechowic-Dziedzic

     


     

    2. Wykorzystanie programu CERTO w praktyce architekta, projektanta, audytora, certyfikatora, zarządcy nieruchomości, dewelopera i przedsiębiorcy.

     

    1130 – 1315

     

    - prelegent -Maciej Mierzejewski firma Audytoenerg z Cieszyna – przedstawiciel Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska

     


     

    3. Przerwa - kawa, herbata, poczęstunek, rozdanie materiałów szkoleniowych

     

    1315 - 1330

     

    4. Czy zawsze jest potrzebne świadectwo energetyczne przy odbiorze budynku?

     


     

    - prelegent - Jan Smolarz - Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Cieszynie

     

    1330 - 1400

     

     

    Sponsorzy i współorganizatorzy Konferencji:

     

     


    Organizator zapewnia wszystkim uczestnikom Konferencji:

     

    • Bezpłatne uczestnictwo w szkoleniu w dniu 24.10.2009

       

    • Materiały szkoleniowe i promocyjne w tym płytę CD z pełną wersją programu CERTO

       

    • Zakup programu CERO po preferencyjnych cenach do 7 dni od daty Konferencji.

       

     

     

    Uwaga: z powodu ograniczonej liczby miejsc obowiązuje konieczność pisemnego, osobistego lub telefonicznego zgłoszenia uczestnictwa w konferencji u organizatora:

     


    Więcej w: Program Konferencji i Szkolenia (wersja pdf)

     

     

    Na stronie do pobrania: formularz zgłoszeniowy

    AUDYTOENERG Maciej Mierzejewski
    43-400 Cieszyn, ul. 3-go Maja 18
    tel. 0-602-231-141
    e-mail: mm@audytoenerg.pl    www.audytoenerg.pl

  • Tysięczny certyfikator

    Już ponad 1000 osób jest wpisanych do prowadzonego przez MI rejestru osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyk energetycznych budynków. Tysięczną zarejestrowaną 21.07.2009 r. jest absolwentka rocznych studiów podyplomowych Pani Anna Mundzia ze Zgierza. Serdeczne gratulacje i życzenia, aby milenijna Ania jak najszybciej zasiliła grono, jak to określa Zrzeszenie Audytorów Energetycznych: autorów świadectw energetycznych.

  • Stanowisko Naczelnej Izby Notarialnej w sprawie świadectw energetycznych

    Stanowisko Krajowej Rady Notarialnej z dnia 7 stycznia 2009 r. w sprawie niektórych przepisów znowelizowanej ustawy – Prawo budowlanew zakresie „świadectw charakterystyki energetycznej” 

    Z dniem 1 stycznia 2009 roku weszły w życie przepisy ustawy z dnia 19 września 2007 roku o zmianie ustawy- Prawo budowlane (Dz. U. Nr 191 poz. 1373), zwaną  dalej Prawem budowlanym, wprowadzające do polskiego porządku prawnego instytucję „świadectw charakterystyki energetycznej”.

    Nowelizacja Prawa budowlanego jest wynikiem implementacji dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16.12.2002 roku w sprawie charakterystyki energetycznej budynku.

    W związku z powyższym Krajowa Rada Notarialna zwraca wszystkim notariuszom uwagę na skutki wynikające ze wskazanej wyżej nowelizacji Prawa budowlanego. Przypomnieć należy, że zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 roku  art. 5 ust. 3-7 Prawa budowlanego, z zastrzeżeniem wyjątków wymienionych w ustawie, dla każdego budynku oddawanego do użytkowania oraz  budynku  podlegającego zbyciu lub wynajmowi powinna być ustalona, w formie świadectwa charakterystyki energetycznej, jego charakterystyka energetyczna.

  • Nowy projekt dyrektywy EPBD

    13 (listopada 2008 roku Komisja Europejska opublikowała komunikat prasowy pt. Energy efficient buildings save money: Recast of the Energy Performance of Buildings Directive, który informował o projekcie nowelizacji Dyrektywy opracowanej w 2002 roku (zobacz www.buildingsplatform.eu). Ogłoszenie nowelizacji miało nastąpić w lutym 2009 roku na corocznej tygodniowej imprezie organizowanej przez Komisję pn. European Union Sustainable Energy Week. Niestety, jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności projekt dostał się do wiadomości opinii publicznej i od razu zapoczątkował żywą dyskusję wśród krajów członkowskich.

  • Polskie Normy w świadectwach energetycznych

    Rozporządzeniu MI w sprawie metodologii obliczania świadectw charakterystyki energetycznej budynku powołuje 9 norm obowiązujacych w Polsce. Czy to wszystkie dokumenty normalizacyjne, które należy uwzględnić przy certyfikacji? Lektura tych norm oraz pozostałych przepisów obowiązujących doradców (audytorów) energetycznych zmusza do zapoznania się z szeregiem następnych PN. Przedstawiony poniżej wykaz to niezbędne minimum z jakim powinien zapoznać się każdy szanujacy się certfikator. Wszystkie dane (oprócz ostatniej kolumny) zaczerpnięte z Polskiego Komitetu Normalizacyjnego SA - tam też można wszystkie normy zakupić. Uwaga: taki komplet to wydatek ponad 2100 zł brutto w najtańszm wariancie czyli za zakup szyfrowanego pliku PDF przesłanego e-mailem.

  • Przepisy dotyczące świadectw charakterystyki energetycznej budynków

  • Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków

    Charakterystyka energetyczna to nowy dokument wymagany ustawowo, na razie od wszystkich właścicieli budynków oddawanych do użytkowania, a docelowo, od prawie wszystkich posiadaczy nieruchomości o charakterze użytkowym lub mieszkalnym. Jest również częścią składową audytów termomodernizacyjnych i sporzadzanych na potrzeby NFOŚ i WFOŚ.

    Witryna kierowana jest do wszystkich osób zainteresowanych zagadnieniami  związanymi z praktycznym wdrażaniem najnowszych przepisów dotyczących świadectw energetycznych powołanych w nowym prawie budowlnym oraz w rozporządzeniach Ministra Infrastruktury. Te dokumenty zostały opublikowane w Dz.U. nr 201 z dnia 06.11.2008 r. Omówiono w nich metodologię liczenia charakterystyki energetycznej budynku, warunki techniczne jakie powinny spełniać nowoprojektowane budynki oraz zakres i formę projektu budowlanego. Wcześniej w Dz.U. nr 191 z 2007 r zmieniono ustawą z dnia 19.09.2007 r. prawo budowlane, nakazując wykonanie świadectwa dla każdego budynku oddawanego do użytkowania, wynajmowanego bądź sprzedawanego po 01.01.2009 r.

    Przepisy te formalnie wypełniają zalecenia Dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

  • Jaki program?

    Jaki program pozwoli na szybkie i bezbłędne policzenie zapotrzebowania na energię, zgodnie z metodologią zawartą w Rozporządzeniu MI z dnia 06-12-2008 r. i opublikowaną w Dz.U. 201 poz. 1240? . 
    Trwa wyścig z czasem przy tworzeniu programów pozwalajacych na liczenie świadectw charakterystyk energetycznych budynków. Do firm, które zaryzykowały i wcześniej przygotowały odpowiednie algorytmy liczące należą: BuildDesk z programem BDSE, Intersoft z rodziną programów ArCADia Termo oraz DAEŚ ze swoim CERTO H. Na razie w tym gronie nie znalazł się lider programów OZC - firma Sankom - nieoficjalnie pracuje nad aplikacją z terminem realizacji styczeń/luty 2009 r.

  • O finansowaniu przedsięwzięć energooszczędnych i odnawialnych źródeł energii

    Efektywność wykorzystania energii musi odgrywać zasadniczą rolę w przyszłości energetycznej naszego narodu jeżeli mamy pozostać bezpieczni i konkurencyjni na światowym rynku.

    George Bush – Prezydent USA

     

    Wprowadzenie

    Te słowa prezydenta George’a Busha najpełniej oddają wagę jaką największa gospodarka świata przywiązuje do efektywnego wykorzystania energii. W roku 2006 rząd USA wyda na programy efektywności energetycznej ponad 847 milionów dolarów [1].

Dodatkowe informacje