Szkolenia audytorów

Relacja z Sympozjum Dobry audyt energetyczny Katowice 2014-02-18

phoca thumb m kukla2   Katowice w dniu 18 lutego 2014 roku przywitały audytorów  z całej Polski: Bielska-Białej, Chojnic, Cieszyna, Gierałtowic, Gliwic, Gorzowa Wielkopolskiego, Katowic, Krosna, Leszna, Lubonia, Mysłowic, Opola, Raciborza, Świebodzic, Tarnowa, Tychów, Wisły, Wojnicza, Zbrzega, Zawiercia, Ząbkowic i Zielonej Góry) na Sympozjum Dobry audyt energetyczny - Katowice 2014-02-18 piękną pogodą. Temperatura na zewnątrz wynosiła ponad +11° C! .

   Miłym zaskoczeniem był widok powstających obok biurowca Goeppert-Mayer, zgodnie z ubiegłorocznymi zapowiedziami prezesa GPP, dwóch bliźniaczych budynków. Jeden z nich ma być oddany do użytkowania już w połowie 2014 roku!

  Po zarejestrowaniu uczestników i rozdaniu materiałów szkoleniowych, po kilkuminutowym oczekiwaniu na ostatnich dojeżdżających, pierwszą prelekcję wygłosił Piotr Kukla - weryfikator audytów termomodernizacyjnych i remontowych dla Banku Gospodarstwa Krajowego. Tematem były najnowsze zmiany w warunkach technicznych WT2014  - (link do  pliku w formacie pdf 6,5 MB z ujednoliconą wersją aktualnych WT, na stronie 228 i następnych w kolorze czerwonym zaznaczono zmiany obowiązujące od 01.02.2014 r.) Prelegent omówił różnice jakie występują w minimalnych wartościach oporu cieplnego wynikające z WT2014, w stosunku do aktualnie obowiązującego rozporządzenia z 2009 roku dotyczącego audytów termomodernizacyjnych.  Problemy przy weryfikacji występują gdy audyty były wykonane przed wejściem w życie WT2014, a przedstawione w nich przedsięwzięcia termomodernizacyjne realizowane są obecnie. Nie ma podstaw prawnych do negatywnej weryfikacji takiego audytu, ale inwestor może mieć problemy z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Drugą skrajnością w podejściu niektórych audytorów do tego problemu jest stosowanie, jako maksymalnych, zapisanych w nowych warunkach technicznych wartości współczynników przenikania ciepła U dla projektów po roku 2020. Może to prowadzić do sytuacji uniemożliwiającej prawidłową optymalizacje grubości warstwy izolacyjne i może być powodem do negatywnej weryfikacji audytu lub konieczności zmiany założeń. Podczas wystąpienia z sali padało wiele pytań, na które prelegent cierpliwie odpowiadał. Gorąca dyskusja spowodowała mały poślizg czasowy.

   W drugiej części prelekcji Piotr Kukla omówił szczegółowo sposoby weryfikacji audytów energetycznych stosowane w Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii w Katowicach. Fundacja posługuje się w tym celu własną aplikacją komputerową pozwalającą na bardzo precyzyjne wychwycenie wszystkich błędów występujących w audycie. Dodatkową atrakcją szkolenia było omówienie audytu termomodernizacyjnego budynku mieszkalnego wielorodzinnego z wyodrębnionym lokalem użytkowym (nazywanym niezbyt poprawnie częścią usługowa). Cały audyt został przedstawiony w postaci pliku pdf w materiałach szkoleniowych. 

phoca thumb m makowski   Następnym prelegentem był Tomasz Makowski z Banku Gospodarstwa Krajowego. Omówił skrótowo rolę i zadania BGK oraz podał wiele ciekawych danych statystycznych dotyczących funduszu termomodernizacyjnego. Przedstawił aktualne możliwości finansowania  przedsięwzięć termomodernizacyjnych i remontowych. Zaskoczeniem dla wszystkich było stwierdzenie, że przetarg na weryfikację audytów w 2014 roku (wyniki ogłoszono w lutym br) wygrały tylko dwie firmy: Główny Instytut Górnictwa z Katowic Egoterm Dariusz Curyłło z Krakowa. Z powyższego wynika więc, że poprzedni prelegent raczej nie będzie weryfikował audytów w tym roku...

phoca thumb m czarnik m   Bardzo ciekawe dane dotyczące eksploatacji budynku Goepert-Mayer zaprezentował Mirosław Czarnik - Prezes Górnośląskiego Parku Przemysłowego. Wnioski wypływające z ich analizy zostały zastosowane przy budowie następnych budynków, których realizację można było oglądać za oknem sali konferencyjnej. Jednym z nich było zastosowanie oświetlenia LED zamiast świetlówek (znaczny spadek cen źródeł światła opartych na LED  na przestrzeni 2 lat!), a drugim centralne  ogrzewania c.w.u. wykorzystujące ciepło odpadowe z kogeneracji. O faktycznej poprawie umiejętnościami zarządzania tym skomplikowanym budynkiem można było przekonać się osobiście oddychając chłodnym, o odpowiedniej wilgotności i niskiej zawartości CO2 (467 ppm).phoca thumb m dach W przeciwieństwie do zeszłorocznego sympozjum podczas którego występowały kłopoty z utrzymaniem komfortu cieplnego. Po wykładzie Prezesa po budynku oprowadził całą grupę Łukasz Wollnik. Słoneczna pogoda pozwalał m.in. na "przewietrzenie się" na zielonym dachu.

Po zwiedzaniu wszyscy udali się na gorący posiłek do restauracji Bazylia mieszczącej się na tym samym poziomie co sala konferencyjna.

phoca thumb m mierzejewski   Po powrocie Maciej Mierzejewski, z powodu półgodzinnego opóźnienia skrócił swoje wystąpienie do informacji, że w  przygotowywanym przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju projekcie nowej metodologii liczenia świadectw energetycznych budynków nastąpi wiele zmian, co spowoduje, że większość producentów oprogramowania stworzy płatne aktualizacje lub zupełnie nowe aplikacje. W związku z tym, jeśli ktoś planuje zakup tego typu oprogramowania lepiej z tym poczekać do momentu ukazania się odpowiedniego rozporządzenia.

phoca thumb m surowka2   Niestety nie mógł na Sympozjum dotrzeć zapowiadany wcześniej Maciej Surówka z Krakowa. Zastąpił go Jan Surówka z Gliwic (zbieżność nazwisk przypadkowa) wygłaszając z ogromną swadą i znajomością rzeczy prelekcję „Audyty efektywności energetycznej i białe certyfikaty”. Zaprezentował aktualne podstawy prawne stosowania certyfikatów efektywności energetycznej (tzw. białych certyfikatów). Jako autor kilkunastu audytów EE wzięte z życia” omówił przykłady zweryfikowanych pozytywnie audytów EE oraz powody odrzucania przez URE audytów i wniosków. Przypomina to trochę okres wprowadzania faktur VAT, gdzie brak przecinka dyskwalifikował dokument :-). Przeprowadzony w dobrym tempie wykład zainteresował wszystkich wywołując liczne pytania i dyskusję z innymi audytorami EE znajdującymi się na sali. Prelegent zwrócił dodatkowo uwagę słuchaczy na niedocenianie jednego z największych zasobów energii jakim dysponuje Polska czyli... efektywne wykorzystanie energii. Ilość energii do odzyskania (czytaj marnotrawionej) jest porównywalna z energią produkowaną przez najwieksze elektrownie konwencjonalne.

phoca thumb m adamus   Ostatnim prelegentem był Marek Adamus weryfikujący audyty dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Kryteria oceny pracy audytora wynikają tu nie z ministerialnych rozporządzeń, ale z wewnętrznych przepisów Funduszu, opartych na wieloletnich doświadczeniach. Przy braku obowiązku dostarczenia audytu energetycznego/ekologicznego (WFOŚiGW może, ale nie musi zażądać go od audytora) weryfikacji podlega karta audytu i jej zgodność z wnioskiem. Prelegent, podobnie jak na wcześniejszych spotkaniach przedstawił sposób analizy danych zawartych w karcie. Podał również, na konkretnych przykładach, sposoby liczenia efektu ekologicznego oraz oceny opłacalności inwestycji przy użyciu wskaźnika NPV z uwzględnieniem parametrów akceptowanych przez WFOŚiGW. Tu również słuchacze mieli okazję zapoznać się przykładami obliczeń zakończonych pozytywną i negatywną weryfikacją. 

Na zakończenie, rozdano wszystkim słuchaczom dyplomy uczestnictwa. Fotorelacja ze spotkania: Galeria foto Katowice 2014-02-18

W związku z niezbyt dużą frekwencją (wraz z prelegentami przybyło 29 osób) pozostały materiały szkoleniowe w postaci drukowanej i plików (prezentacje i przykłady którymi posługiwali się wykładowcy). Można je zakupić po wysłaniu zamówienia na odpowiednim formularzu:

formularz zamówienia - w pliku pdf

formularz zamówienia word- w pliku doc

Dodatkowe informacje