Odnawialne Żródła Energii

Biogazownia w Kostkowicach

Po trzech latach studiów w Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie w kierunku Energetyka odbyłem praktykę w firmie Audytoenerg. W jednym z dni praktyki (28 lipca 2011) Pan Maciej Mierzejewski zaplanował wyjazd do Instytutu Zootechniki PAN w celu zapoznania się z biogazownią rolniczą. Poniżej zakreślę mniej więcej jak wyglądało nasze zwiedzanie tego obiektu.

Energia odnawialna w naszym kraju dopiero się rozwija – widać to między innymi  po  powstających biogazowniach rolniczych, elektrowniach wodnych, elektrowniach wiatrowych oraz innych inwestycjach związanych z tą działką energetyki . Jedna z biogazowni rolniczych znajduje się w Kostkowicach koło Cieszyna w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego.  Po biogazowni oprowadzała nas  czeska ekipa z firmy Farmtec szkoląca pracowników Kostkowickiej biogazowni, z chęcią przyłączyłem się do szkolenia, aby zaczerpnąć więcej informacji prosto ze źródła.

Na początku warto wspomnieć jak powstaje biogaz:

„Biogaz jest produktem fermentacji metanowej związków pochodzenia organicznego. Fermentacja metanowa jest procesem biochemicznym prowadzonym przez mikroorganizmy w warunkach beztlenowych. Wysokocząsteczkowe substancje organiczne zawarte w osadach zmineralizowane są przez bakterie do chemicznie ustabilizowanych związków prostych: metanu i dwutlenku węgla.

Możemy wyróżnić 4 fazy fermentacji metanowej:

  1. Hydroliza, substancji wielkocząsteczkowych.
  2. Acidogeneza, rozkład produktów pierwszej fazy przy udziale bakterii kwasogennych do kwasów tłuszczowych.
  3. Acetogeneza, przy udziale bakterii octanogennych z produktów pośrednich powstają substancje metanogenne biorące udział w tworzeniu kwasu octowego.
  4. Metanogeneza, wytwarzanie metanu z kwasu octowego przy udziale bakterii metanogennych.

Fermentacje powodują bakterie, które muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki. W przetwarzanej materii nie może być tlenu oraz światła, musi być także utrzymywana odpowiednia temperatura. Proces powstania biogazu prowadzi się w wydzielonych komorach fermentacyjnych.” Cytat  ze strony www.portalbiogazowy.pl

  Cała Kostkowicka biogazownia to kompleks czterech budynków : 

 

  • Budynek kogeneratora w którym znajduje się generator elektryczny  o mocy 600kW podłączony do silnika tłokowego  zamieniającego biogaz w energię mechaniczną oraz aparatownia służąca do sterowania wszystkimi urządzeniam i odczytywania wszelkich potrzebnych informacji.

dscf1256

 

dscf1272

 

 

dscf1285

dscf1258

  • Zbiornik fermentacyjny – połączony ze zbiornikiem gnojowicy, oraz dozownikiem substratów. To tutaj dochodzi do najważniejszych przemian chemicznych, które związki organiczne w procesie fermentacji zamieniają w biogaz.

dscf1259

     
  • Zbiornik biogazu – biogaz wyprodukowany w zbiorniku fermentacyjnym  przepompowywany  jest do zbiornika biogazu przez sprężarki.

 

dscf1269

  • Zbiornik cieczy pofermentacyjnej – tutaj  zostaje przepompowana ciecz, która zostanie w zbiorniku fermentacyjnym po produkcji biogazu – może ona jeszcze raz zostać przefermentowana.

 

 

Wszystkie budynki są rozprzestrzenione na dość dużym terenie w stosunku do ich wielkości. Z zewnątrz prezentują się całkiem zgrabnie, są pomalowane na zielony kolor, więc ładnie współgrają z otaczającymi polami. Co dziwi to praktycznie brak przykrego zapachu fermentującej gnojowicy oraz reszty substratów wrzuconych do fermentora, jednie tuż przy zbiorniku oraz podajniku czuć, że część substancji oczekuje na podanie ich do fermentora i wydzielają mniej przyjemne zapachy.

 

Podczas naszego pobytu jeszcze wszystko się rozkręcało – powodowane to było działaniem biogazowni na „pół gwizdka”. Wytwarzano za mało gazu, aby silnik pracował pełną mocą. Kilka urządzeń wysyłało jeszcze sprzeczne sygnały, ale myślę, że już teraz biogazownia działa w pełni i cała moc  silnika, czyli 600kW jest już przekazywana do sieci elektrycznej. Za jakiś czas przydałby się audyt biogazowni i sprawdzenie czy i kiedy poniesione koszty zostaną zwrócone, a także gdzie można jeszcze zaoszczędzić.

 

Myślę, że w najbliższym czasie, gdy ten pilotażowy projekt zostanie ciepło przyjęty, a także będzie wytwarzał zyski, biogazownie będą powstawały coraz częściej przy większych gospodarstwach. Oczy Unii Europejskiej już dawno są skierowane w stronę Odnawialnych Źródeł Energii, a coraz częściej i Polacy zwracają uwagę na środowisko. Projekt 3 razy 20 mówi m.in. o zwiększeniu do 2020 roku udziału energii odnawialnych do 20% całkowitego zużycia energii finalnej w Unii Europejskiej. Także Polska, która "węglem stoi" jest wpisana do tego projektu, więc trzeba nadrobić braki w ilości energii pozyskiwanej z OZE, a biogazownie rolnicze są świetną alternatywą nie tylko dla węgla kamiennego ale i dla pozostałych  OZE.

 

Biogazownia w Kostkowicach wywarła na mnie dość duże wrażenie - przede wszystkim ogrom procesów przez jakie muszą przejść związki organiczne, aby powstał z nich biogaz, a także to, ile czynników jest sprawdzanych i jaki mają wpływ na proces wytwarzania biogazu.

Dodatkowe informacje